Çok Sorulan Sorular - Kargo Takip
 
 
 

Çok Sorulan Sorular

Kargo firmaları, gönderi takibi ve teslimat hakkında her gün yüzlerce şikayet ve soru alıyoruz. Kimi takipçilerimiz paketlerinin arızalı olduğundan şikayet ederken, kimileri ise paketin kendilerine söylenen süre içerisinde teslim edilmediğinden şikayetçi.

Madalyonun diğer tarafında ise kargo firmaları ve kuryelerin mazeretleri ve bazen de haklı gerekçeleri yer alıyor. Hal böyleyken kargo şirketleri ile şöyle ya da böyle yolu kesişen kişiler büyük bir belirsizliğin ortasında çaresiz kalabiliyor.

Kargotakibi.com olarak elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışıyoruz, ancak şunu belirtmekte fayda var: KargoTakibi.com İnternet sitemizin kargo şirketlerinin operasyonel süreçlerine hiçbir şekilde müdahale etme hakkı bulunmamaktadır.

Aşağıda sizlerden gelen binlerce soru arasından seçtiğimiz konulara cevap vermeye çalıştık. Hazırsanız başlayalım. 

 

 • Kanunen taşınması yasak kargolar nelerdir?

  Kanunen taşınması yasak olan kargoların yanı sıra, taşıma esnasında diğer kargolara ya da insan sağlığına zarar verme olasılığı bulunan bazı kargolar, taşıma koşulları dikkate alınarak, taşınması yasak kargolar statüsüne alınmıştır.

   

  -            Nakit para, çek, senet, altın vb. değerli madde ve taşlar ile birlikte döviz gibi kıymetli evrak ve maddeler,

  -            Taşınması sırasında bozulabilecek her türlü yiyecek, et, balık, meyve, sebze, akabilecek salamura veya sıvı ürünler, teneke& plastik bidon içinde sıvı yağ, ham deri vb. ürünler,

  -            Akıcı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici her türlü sıvı ve gaz kimyasal maddeler,

  -            Canlı veya tıp testlerinde kullanım amaçlı gönderilmek istenen cansız varlıklar,

  -            Paletsiz, diğer kargolara zarar verebilecek durumda olan ve 100 kg'dan ağır, tek parça kargolar. 

  -            Şehir içi araçlara sığmayacak ve uzunluğu 3 metreden fazla olan açık demir, kafes, mermer vb. eşyalar,

  -            Ambalajı olmayan açık gönderiler,

  -            Ambalajının açılması ve dağılması sonucu kırılabilecek ve diğer kargolara zarar verebilecek eşya ve malzemeler,

  -            Diğer kargolara sinebilecek koku yayan ürünler,

  -            Kolilenmiş olanlar dışındaki ev eşyaları (mobilya aksamı, çuval içinde ve ambalajı yetersiz eşyalar)

 • Kargo gönderirken ve teslim alırken kimlik göstermeli miyim?

  Evet. Kimlik ibrazı yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla kargo firmaları kimlik görmeden kargonuzu teslim etmemektedirler. Aynı şekilde kargo gönderirken paketinizi teslim almamaktadırlar. Bu sebeple kargonuzu gönderirken veya teslim alırken ehliyet, pasaport ya da nüfus cüzdanı gibi üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir kimlik belgesi göstermek zorundasınız.

 • En Yakın Kargo Şubesinin Telefonu Kaç?

  En yakın kargo şubesinin telefonunu bulmak için bir hizmet geliştirdik. Üst menüde gördüğünüz "En Yakın Kargo Şubesi" linkine ya da buraya tıklayarak telefon numarasını öğrenebilirsiniz.

 • Kurye eve gelmiş ama beni adreste bulamamış, ne yapmalıyım?

  Kurye sizi adresinizde bulamadığında genellikle “geldik, yoktunuz, bizi şu numaradan arayın” gibi bir not bırakırlar. Notun üstünde yapmanız gerekenler yazar, ancak yazmıyorsa kargo takip kodunuzla birlikte size en yakın kargo şubesini arayın. Takip kodunuz yoksa sorun değil, genellikle adresten ya da isimden de bilgilerinize ulaşabiliyorlar.

  Kargo firmaları sizi evde bulamadıklarında kargonuzu hemen gönderen kişiye iade etmezler ancak tedbiri elden bırakmamak için hemen müşteri hizmetlerini ya da size en yakın şubeyi arayın. En yakın kargo şubesinin telefonunu öğrenmek için tıklayın.

 • Kargomu en hızlı nasıl teslim alabilirim?

  Size en yakın kargo şubesine uğrayarak. Herhangi bir acil teslim servisi için para ödememişseniz kargo firmaları paketleri gün içerisinde herhangi bir saatte getirebilirler. Gün içerisinde dağıtılması gereken paket sayısına göre paketinizi sabah da teslim alabilirsiniz, akşama doğru da. Dolayısıyla en güzeli kargo şubesine giderek paketinizi kendiniz teslim alın. Şubeye gitmeden önce mutlaka telefonla kendilerini arayın. Paketiniz kuryeye teslim edilmişse dağıtıma çıkarıldığı için şubede olmayabilir.

 • Kargomun nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim ?

  En hızlısı kargo takip kodu ile İnternet sitemiz üzerinden sorgulamak. İnternet sitemiz üzerinden kargo firmalarının sayfalarında yer alan Yurtiçi kargo sorgula veya Yurtdışı kargo sorgula butonlarına tıklayarak ilgili sayfalara en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

  • Kargo takip kodu ile sonuç alamadıysanız yine İnternet sitemiz üzerinden kargo firmalarının sayfalarında yer alan Müşteri Destek telefon numaralarını arayarak kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Daha da iyisi hemen size en yakın kargo şubesini arayın. Kargonuz muhtemelen kendilerine gelmiştir, dağıtıma çıkarılmayı bekliyordur. Adresinize en yakın kargo şubesini bulmak için tıklayın.
 • MÜŞTERİ HİZMETLERİNE ULAŞAMIYORUM. NE YAPMALIYIM?

  Bu durumda siz en iyisi size en yakın kargo şubesini arayın. Adresinize en yakın kargo şubesini bulmak için En Yakın Kargo Şubesi sayfamızı ziyaret edin.

  Müşteri hizmetlerinden alacağınız bilgileri şubeden de alabilirsiniz. Ayrıca kargonuzun ne zaman dağıtıma çıkacağı ve kuryenin adresinize ne zaman geleceği bilgilerini en sağlıklı verebilecek kişiler şube çalışanlarıdır.

 • Askeri bölgelere kargo gönderebilir miyim?

  Evet gönderebilirsiniz. Askeri bölgelerde genellikle kargo şirketleri için belirlenen nizamiye alanlarına, yine askeriyenin belirlemiş olduğu kurallara uyan paketlerinizi kargo ile gönderebilirsiniz. Bunun için öncelikle kargo göndereceğiniz askeri bölgeyi telefonla arayıp, hangi koşullarla kargo gönderebileceğinizi ve teslimat şartlarını önceden öğrenmenizde fayda var. Gönderdiğiniz paketlerinizi yine sitemizin kargo takip sayfalarından takip edebilirsiniz.

 • En Ucuz Kargo Şirketi Hangisi?

  Karşılaştırmalı Kargo Fiyatları sayfamızdan kargo şirketlerinin taşıma ücretlerini öğrenebilirsiniz.

  Dilerseniz aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ilgili sayfalara direk ulaşabilirsiniz.

  Yurtiçi Kargo Fiyatları

  Yurtdışı Kargo Fiyatları

 • Kargomu teslim almadan önce kontrol edebilir miyim?

  Kargo firmaları paketinizi imza karşılığı teslim ettikten sonra paketinizi kontrol etmenize izin vermektedirler. Kargonuzda bir hasar tespit etmeniz durumunda kuryeye “hasar tespit tutanağı” tutmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

 • Gönderim kaç gün içinde teslim edilir?

  Kargo firmaları genellikle ertesi gün paketinizi kapınıza teslim ederler ancak uzak mesafelerde bu süre 2 veya 3 günü bulabilmektedir. 0-600 km arası mesafeler için teslimat süresi 1 gün, 600 km ve üstü olan mesafeler için kargo teslimat süresi 2 gündür. Bununla birlikte standart hizmet alanları dışında kalan ve haftanın belli günlerinde teslimat yapılan köy, mezra, kasaba gibi yerleşim birimleri için kargo teslim süreleri daha fazla olabilmektedir.

 • Kargomu aynı gün teslim almak için ne yapmalıyım?

  Adresinize bağlı olarak bu her zaman mümkün olmayabilir. Hava taşımacılığı olan illerimiz için kargo firmaları ekspres kargo hizmetleri sunmaktadırlar. Bu illerimiz için ekstra ücret ödeyerek paketinizi aynı gün teslim alabilirsiniz. 

   

 • Kargomu belli bir saatte teslim almak için ne yapmalıyım?

  Bunun için göndericinin paketi teslim ederken belli bir saatte teslim edilmesini istediğinizi belirtmesi gerekmektedir. Kargo firmaları bu tercih için sizden ekstra ücret talep edebilirler, ancak size en yakın şubeyi arayarak kargonuzu teslim almak istediğinizi söylediğinizde genellikle yardımcı olmaya çalışıyorlar. Yine de bunun için ek ücret ödememişseniz saat tercihinize uymak zorunda olmadıklarını hatırda tutmakta fayda var.

 • Kargo hasarlı çıktı. Ne yapmalıyım?

  Altta kalanın canı çıksın. Kargo firmaları kimi zaman ağır paketleri hassas paketlerin üstüne istifleyerek paketlerin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedirler. Bununla birlikte gönderici de kargonuzu yanlış ve eksik ambalajlamış olabilir. Peki ne yapmalı?

  Paketinizin hem dış ambalajını hem de içeriğini kargo personeli yanınızdan ayrılmadan önce, gözünün önünde kontrol edin. Hasarlı ise, mutlaka tutanak tutturun ve bu tutanakla birlikte, kargoyu teslim almadan iadesini isteyin. Kargonuzu teslim eden görevliler bu konuda isteksiz davranabiliyorlar. Israrcı olun. Hasarlı kargo için tutanak tutmak en doğal hakkınız.

 • Kargom hasarlı ama tutanak tutmayı unuttum. Ne yapmalıyım?

  Bir e-ticaret sitesinden alışverişle gelen ürünlerin orijinal ambalajlarını, faturasını ve gelen evrakların hiçbirini atmayın ve hemen alışveriş sitesini arayın. İade ve değişim için size gerekli talimatları vereceklerdir. İade veya değiştirme yaparken orijinal ambalajla birlikte ürünü daha sağlam bir kutuya koyun ve öyle gönderin.

 • Kargomu nasıl paketlemeliyim?

  Kargonuzun güvenli bir şekilde taşınması için ambalajı önemli. Kırılgan, ezilebilir veya herhangi bir şekilde zarar görmeye müsait gönderilerinizi kabarcıklı poşetlerle sarıp, koli içerisinde sabitleyerek paketlemenizi tavsiye ederiz.

  Nüfus cüzdanı, ehliyet gibi kırılmaması ve buruşmaması gereken evraklarınızı karton, plastik gibi sert bir plakanın üstüne koyduktan sonra bir poşet içerisine koymanızı ve etrafını sarmanızı tavsiye ederiz.

  Bununla birlikte kargo şubelerinde ücreti karşılığında farklı ebatlar için kutu ve koli çözümleri de sunulmaktadır. Ayrıca basılı malzeme ve dokumalar için rulo çözümleri de gayet başarılı bir şekilde kargonuzu korumaktadır. Kargonuzu görevliye teslim ederken endişenizi belirtirseniz yardımcı olacaklardır.

 • Buzdolabı gibi ağır eşyaları kargo ile gönderirken nelere dikkat etmeliyim?

  Kargo firmaları genellikle ağır kargoları sadece apartman girişinden teslim almakta ısrar ediyorlar. Ağır malzeme gönderecekseniz hem kendi tarafınızda hem de alıcı tarafında bu durumu göz önünde bulundurun. 

 • En Yakın Kargo Şubesi Nerede?

  Adresinize en yakın kargo şubesini öğrenmek için En Yakın Kargo Şubesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Aynı sayfadan kargo şubesinin telefon numarasını, çalışma saatlerini ve harita üzerindeki yerini öğrenebilirsiniz.

En Yakın Kargo Şubesi
Posta Kodu Ara
KARGO TAKİBİ YASAL UYARI

KargoTakibi.com'da sunulan hizmetler kargo şirketlerinin İnternet sitelerinden alınan bilgiler ışığında sunulmaktadır. Kargo Takibi İnternet sitesi, sunulan bilgileri güncelleme sıklığını kendisi belirlemektedir. Kargo teslim süresi adresinizin şehir merkezine uzaklığına ve seçtiğiniz kargo hizmeti türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. KargoTakibi.com, sitede yer alan paket teslim süresinin kesinliğini garanti etmez. Aynı şekilde kargo fiyatları kargo şirketlerinin inisiyatifindedir. KargoTakibi.com kargo firmalarının fiyat politikalarına etki edemez. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak hangi kargo firması ile gönderi yapılacağına karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda kargo sahiplerinin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan KargoTakibi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adresinize en yakın kargo şubesini öğrenmek için En Yakın Kargo Şubesi modülünden faydalanabilirsiniz. Bu sayfamızdan kargo firmasının adı üzerinden sorgulama yapabileceğiniz gibi illere göre adresinize en yakın kargo şubesi bilgisini sorgulayabilirsiniz.

KargoTakibi.com, Kargo Takip, En Yakın Kargo Şubesi, Kargo Ücretleri ve Posta Kodu Sorgulama Adresiniz.