iDATA BAŞVURU TAKİP

iDATA Başvuru Takip

Almanya'ya veya İtalya'ya vize almak için belgelerinizi hazırladınız ve iDATA ofislerine teslim ettiniz. Yine iDATA ofisinde parmak izinizi tanımlattınız. Bundan sonrası için vizenizin çıkıp çıkmayacağı, ne zaman belli olacağı, vize takibinizi nasıl yapacağınıza dair bekleyiş başladı.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Almanya vize başvuruları için yetkilendirilen iDATA her ne kadar resmi olarak yetkili bir kuruluş olsa da faaliyetleri vizenin verilip verilmeyeceği veya neden reddedildiği gibi soruların cevabını verebilecek doğru adres değildir. Başvurunuz iDATA tarafından Almanya Konsolosluğu vize bölümüne iletilmektedir. Burada gerekli işlemler ve incelemeler yapıldıktan sonra vizeniz verilmekte veya reddedilmektedir.

Vizeniz ile ilgili her türlü evrakınız tamsa, kurallara ve politikalara uygunsanız ve gerekli adımları titiz bir şekilde tamamladıysanız vizenizin reddedilmesi için herhangi bir sebep bulunmamaktadır ancak bu konu ile ilgili Alman Konsolosloğu Vize Bölümü hariç net bir bilgiye sahip değildir.

Vizeniz ile ilgili her türlü evrakınız tamsa, kurallara ve politikalara uygunsanız ve gerekli adımları titiz bir şekilde tamamladıysanız vizenizin reddedilmesi için herhangi bir sebep bulunmamaktadır ancak bu konu ile ilgili Almanya veya İtalya Konsolosloğu Vize Bölümü hariç net bir bilgiye sahip değildir.

Vize Başvuru Takip

iDATA ofisinde başvuru esnasında pasapostunuzu kargo ile teslim almak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bunun için şu bağlantıya tıklayarak ulaşabileceğiniz kargo talimat formunu başvuru öncesinde doldurup yetkiliye teslim edin. iDATA ofisleri size uzak ise bu seçeneği kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda size bir başvuru kargo takip kodu verilecektir. Bu kodu kullanarak aşağıdaki sayfa üzerinden ücretsiz olarak kargo takibi yapabilirsiniz.

Vize kargo takip işlemleri ücretsiz olmakla birlikte kargo ile pasaport teslimatı için bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ekim 2022 itibarıyla kargo ile pasaport teslim ücreti 109 Lira'dır.

Kargo takibi için başvuru esnasında kargo talimat formunu vermediyseniz Konsolosluk tarafından pasaport iDATA ofislerine ulaştığında da online kargo hizmetini satın alabilirsiniz. Zaten kargonuz yani pasaportunuz siz teslim alıncaya kadar ofiste bekletilmektedir. Bu süre zarfında online kargo talimatı verebilirsiniz.

90 günden uzun bir süre teslim alınmayan pasaportlar ilgili Elçilik/Konsolosluklara teslim edilmektedir.

Aşağıdaki butona tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

 1. Vize kargo takibi yapabilmek için aşağıdaki butona tıklayın.

 2. Açılan sayfada Ücretsiz Kargo Takibi yazan modülü bulun.
 3. Kutucuğa kargo takip numaranızı yazın.
 4. Sorgula butonuna tıklayın.

Kargo takip ekranında pasaportunuz eğer kargo firmasına teslim edilmişse pasaportunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. 12 Ekim 2022 tarihi itibarıyla iDATA, kargo teslim için Aras Kargo ile birlikte çalıştığından kargo takip kodunuzla Aras Kargo Takip sayfamız üzerinden de pasaport takibi yapabilirsiniz.

Bunun için üst menüde bulunan Kargo Takip seçeneğinin altında bulunan Aras Kargo Takip sayfasını açın.

iDATA Başvuru Takip Nasıl Yapılır?

iDATA başvuru takip ile pasaport kargo takibi aynı şey değildir. iDATA şubelerinde yaptığınız vize başvurusu sonrası size bir başvuru numarası verilmektedir. Barkod numarası da denilen bu başvuru numarası size iDATA ofisinde verilen pasaport teslim fişinin üstünde yer almaktadır.

Pasaport numarası ve barkod numarasını kullanarak aşağıdaki sayfadan başvuru takibi yapabilirsiniz.

iDATA başvuru takip yapmak için:

 1. iDATA Başvuru takip sayfasını açın.
 2. İlk kutucuğa pasaport numarasını başında bulunan harfle birlikte eksiksiz olarak girin. Örnek: A12345656
 3. Hemen yanıdaki kutucuğa barkod numarasını yazın.
 4. Yanda bulunan Ben Robot Değilim yazan kutucuğu işaretleyin. Bu kutucuk sizin otomatik olarak vize başvuru kontrolü yapan bir kötücül robot olmadığınızdan emin olmak üzere konmuştur. Bunu güvenliğiniz için ekstra bir önlem olarak düşünebilirsiniz.
 5. Sorgula butonuna tıklayın. Vize başvuru takip bilgileriniz ekranda belirecektir.

iDATA Başvuru Takip Sayfasındaki Terimlerin Anlamı

 • iDATA Gönderim: Başvuru dosyanız iDATA ofisindeki yetkililer tarafından Elçilik/Konsolosluk'a gönderilmek üzere hazırlanmaktadır. Vize başvuru dosyanız henüz iDATA ofisindedir.
 • Konsoloslukta: Vize başvuru dosyanız Elçilik/Konsoluk'a ulaşmıştır. Yetkililer tarafından işlem yapılmaktadır.
 • Konsolosluk Gönderim: Konsolosluk yetkilileri vize başvuru dosyanızdaki işlemleri tamamlamıştır. başvuru dosyanız iDATA ofisine gönderilmek üzere hazırlanmaktadır.
 • iDATA İade: Elçilik/Konsolosluk'ta bulunan başvuru dosyası, başvuru yaptığınız iDATA ofisine ulaşmıştır.
 • Transfer: Elçilik/Konsolosluk yetkilileri tarafından gönderilen pasaportunuz iDATA merkez ofisten, ilk başvuru yaptığınız şubeye gönderime geçmiştir.
 • Eksik Evrak: Başvuru dosyanızdaki bazı belgeler eksiktir. Böyle bir uyarı aldığınızda hemen iDATA çağrı merkezini aramanızı tavsiye ederiz.

Pasaport Kargo Takip

Kargoya verilen her türlü evrak veya paket için bir kargo takip kodu oluşturulur. Bu kargo takip kodunu kullanarak pasaport da dahil olmak üzere evrakınızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Vize başvurusu esnsında size teslim edilen pasaport teslim fişindeki barkod numarası ya da pasaport numarası kargo takip kodunuz değildir. Kargo takip kodunuzu ofisteki yetkiliden isteyiniz.

Ofisteki yetkiliye aynı zamanda kargonuzun hangi kargo firması tarafından taşınacağını da sorun. Bu bilgi elinizde olduktan sonra KargoTakibi.com üzerinden pasaportunuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın en altında "Ücretsiz Kargo Takibi" yazan kutucuğu göreceksiniz. bu kutucuğa kargo takip kodunuzu yazın ve Sorgula butonuna tıklayın.

Vize kargo takip işlemleri iDATA ofisinden adresinize gönderim yapıldığı andan itibaren geçerlidir. Elçilik/Konsolosluk'tan iDATA ofisine gönderim için geçerli değildir.

Kargonuz eğer Aras Kargo tarafından taşınmışsa sitemizden kargo takip modülünden Aras Kargo'yu, başka bir örnek vermek gerekirse şube yetkilisi size kargonuzun Yurtiçi Kargo tarafından gönderileceğini söylerse kargo takip modülünden Yurtiçi Kargo takip seçeneğini işaretleyin. Kargo takip kodunuzu yandaki kutucuğa yazın ve sorgula butonuna tıklayın.

Kargonuzun hangi aşamada olduğunu adım adım görebileceksiniz.

Bu sayfada yer alan bilgiler iDATA'nın resmi internet sitesinden derlenerek hazırlanmıştır. Kargotakibi.com'un iDATA ile resmi bir bağlantısı bulunmamaktadır. iDATA her türlü bilgi güncelleme hakkını saklı tutar. Bu bilgiler Kargotakibi.com tarafından anlık olarak güncellenmemektedir.

iDATA

iDATA Çağrı Merkezi

0850 460 8493

iDATA Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 08:30 - 13:00 / 13:30 - 17:30

Cumartesi Kapalı

Pazar KapalıiDATA Başvuru Takip Kargo Takip

iDATA

1998 yılında kurulan iDATA Almanya tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir'de, İtalya tarafından da sadece İstanbul'da vize başvuru kabullerini yürüten, bu konuda uzmanlaşmış yetkili resmi bir kurumdur.

Başvuru sahiplerinden pasaport ile birlikte vize başvurusu için gerekli diğer evrakı alıp büyükelçiliklere teslim eden iDATA, Elçilik/Konsolosluklardan gelen dosyaları da başvuru sahiplerine iletmekle yükümlüdür.

iDATA'nın vizenin onaylanması gibi iç süreçlerde herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.

iDATA Başvuru Takip sayfası aracılığı ile vize ile ilgili mümkün olan tüm süreçleri doğru bir şekilde başvuru sahiplerine sorgulatma imkanı da sağlamaktadır.