Kargo Takip Dolandırıcılığı

Kargo takip dolandırıcılığı

Son zamanlarda telefonla veya SMS ile gelen bildirimlerle kargo takip dolandırıcılığı sayısında artış var. En son Adabeyan kargo takip mesajları ile bu durum gün yüzüne çıktı.

Her gün milyonlarca paket kargo firmaları tarafından sahiplerine teslim ediliyor. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar vatandaşların heyecanlı bekleyişlerinden para kazanmanın yollarını arıyor. Telefonla vatandaşları arayıp bilgilerini güncelleme bahanesiyle para isteyenler, kargo bilgilerini değiştirenler, kargo takip numarasını talep edenler gibi yeni tip üçkağıtçılar türedi.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Hiçbir kargo firması:

  1. Sizi telefonla arayarak belli bir hesaba para göndermenizi istemez.
  2. Sizden kargo takip kodunuzu istemez.
  3. Sizden telefona gelen kodu söylemenizi istemez.
  4. SMS’teki şüpheli bir linke tıklamanızı talep etmez.
  5. Hiçbir şifrenizi talep etmez.

Bazı durumlarda kargo firmasından aradığını iddia eden kişiler size TC kimlik numaranızı söyleyebilir. Adresinizi ve daha önce göndermiş olduğunuz kargolara dair detayları ve hatta şifrenizi aktarabilir. Bu bilgilere sahip olmaları onların kargo firmasının yetkilisi olduğunu anlamına gelmez. Maalesef bazen kargo firmalarının müşteri bilgileri hackerlar tarafından sızdırılıp, internette ücretli veya kötücül bir niyetle dağıtılabiliyor. Dolayısıyla arayan kişinin size dair bazı bilgilere sahip olmasına güvenmeyin. Özellikle kargo bekleyen kişiler telefonla arayan kişilerin tuzaklarına düşmeye daha meyillidir.

Eğer ki sizi arayan kişi panik unsuru barındıran bir gerekçe sunmuşsa asla güvenmeyin. Telefonu kapatın ve kargo firmasını, polisi veya ilgili yetkilileri arayın.

Kargo Takip Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmalıyım?

Bir kere sizden ödeme isteniyorsa kesinlikle yapmayın. Çok acil, çocuğunuzla ilgili önemli bir dokümanın yerine teslimi, icra takibi başlatılma ihtimaline karşı önlem maksatlı duygusal sömürü taktiklerine karşı uyanık olun.

Özellikle bilgilendirme SMS’lerine karşı şüpheyle yaklaşın. Size kargo firmasının verdiği kargo takip numaralarını kimseyle paylaşmayın ve bunu kullanarak kargo firmalarının Resmi iletişim kanallarından kargo takip işlemlerinizi yürütün.

SMS’lerdeki linklere tıklamayın.

Şüpheli durumlarda telefonu kapatın, sizden istenen parayı veya doğrulama kodunu asla telefondaki kişiye söylemeyin. Telefonu kapatır kapatmaz kargo müşteri hizmetlerini veya size en yakın kargo şubesini arayın.


Adabeyan Kargo Takip Dolandırıcılığı Nedir?

Türkiye genelindeki kullanıcılara bir alışveriş sitesinin de ismi taklit edilerek "Adabeyan kargo gönderiniz yola çıktı, kargo takip '745566511323' numarası" şeklindeki mesaj gönderildi. Bu mesajın aynı anda milyonlarca kişiye gönderildiği ifade ediliyor.

Adabeyan Kargo Takip

Mesajda verilen linke tıkladığınızda özellikle Android telefon kullanıcısıysanız telefonunuza yüklenen ve kurulan bir program arka planda sinsice bankacılık bilgilerinize ulaşıp hesabınızı boşaltabiliyor.

Tıklama Kolaycılığından Kaçınma

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde her şeyin bir tık uzakta olmasının rahatlığının bedeli olabiliyor. Ekranda çıkan her şeye dokunma veya tıklamaya meyletme sonucunda istenmeyen durumlar oluşabiliyor. Dolayısıyla ekrandaki her yönlendirmeye dokunmadan veya tıklamadan önce iki kere düşünmek gerekiyor.

Şüpheli durumlarda en iyisi hiçbir işlem yapmadan telefonu kapatıp, kargo firmasını aramak. Kargo firmalarının telefon numaralarını, müşteri hizmetlerini kargotakibi.com’da bulabilirsiniz. Hiçbir kargo firması yetkilisi sizden 5 dakika içinde şu işlemi yapmanızı, aksi halde polisin veya icra memurunun kapıya dayanacağını söylemez. Telefonu kapatın, resmi iletişim kanallarından firmayla siz iletişime geçin.

Panik havası oluşturulduğunda veya aceleci bir yönlendirme yapıldığında %99.9 ihtimalle dolandırıcılık ile karşı karşıya olduğunuzu bilin. Her önünüze çıkan ekrana, butona dokunmayın. Onay vermeyin.

Dolandırıcılık vakalarının hepsinde şu elementlerin bulunduğunu unutmayın: Kandırma/ikna etme, duygu sömürüsü/panik ve ödeme/istismar/bilgi toplama.