PTT Kargomat Nedir?

PTT Kargomat en yeni trendlerden biri. Kargoların teslim edilebilmesi için alışveriş sitelerinin de sıklıkla uyguladığı elektronik dolap sistemidir.

Marketlerin önünde veya bazı noktalarda bulunan elektronik dolap sistemlerini görmüşsünüzdür. Bu dolabın gözlerine kargo firmaları tarafından bırakılan paketler vatandaş tarafından haftanın 7 günü 24 saat boyunca güvenli bir şekilde teslim alınabilmektedir.

PTT Kargomat İle Kargo Nasıl Alınır?

PTT Kargomat cihazından paketinizi teslim alabilmek için şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz size kısa mesaj olarak iletilmektedir. Eğer şifrenizi unuttuysanız veya kargomat cihazından "Şifremi Unuttum" bağlantısına tıklamanız yeterli. Yeni şifreniz cep telefonunuza yine SMS olarak iletilecektir.

Size bildirilen PTT kargomat cihazının bulunduğu noktaya giderek ekrandan Gönderi Teslimi seçeneğine tıklayın, TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz istenecektir. Şifrenizi kargomat cihazına girdikten sonra dolabın kapağı açılır. Paketinizi aldıktan sonra kapağı kapatmayı unutmayın.

Gönderinizi en geç 3 içinde teslim almanız gerekmektedir.

PTT Kargomatlar Nerede?

PTT Kargomatlar özellikle üniversite kampüsleri, alışveriş merkezleri, marketler, istasyonları ve güvenliği olan büyük siteler gibi alıcıya ulaşmanın biraz zor olduğu yerlerde kullanılmaktadır.

Eğer herhangi bir kargonuz size PTT Kargomat ile ulaştırılacaksa zaten buna dair bilgiler size iletilmektedir. Yine de adresinize en yakın PTT Kargomat'ın yerini öğrenmek için en yakın PTT Kargo şubesini arayabilirsiniz.

En yakın PTT kargo şubesine aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz, ya da üst menüden Kargo Şubeleri > PTT Kargo Şubeleri linkini ziyaret edin.