Aliexpress Kargo Takip

Aliexpress Kargo Takip

Aliexpress Çin merkezli bir alışveriş sitesidir. Küçük üreticilerden direkt olarak tüketiciye ürün teslimi yapmaktadır. Ülkemizde de çok sayıda müşterisi bulunan Aliexpress'te kargonuzu takip etmek için şey aslında çok da karmaşık değil.

Aşağıdaki butona tıkladığınızda karşınıza çıkan Siparişlerim sayfasında almış olduğunuz ürünlerin listesini, kargo takip numarasını ve siparişinize dair onay bildirimlerini görebilirsiniz.

Aliexpress'te sipariş takip etmek için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. Eğer üye değilseniz sipariş takibi yapamazsınız.

Aliexpress Sipariş Takip
Bununla birlikte Aliexpress'te her kargonun takibini yapmak mümkün değil. En azından belli bir yerden sonra takip yapamazsınız. Eğer ki kayıtlı bir kargo şirketi ile kargonuz gönderilmişse bunların kargo takibini site üzerinden yapabilirsiniz.

Kayıtlı kargo demek daha fazla kargo ücreti ödemek demek. Dolayısıyla yüksek meblağlarda sipariş verecekseniz kayıtlı bir kargo firması ile gönderilmesine dikkat edin. Yoksa ürününüz sanal alemde kaybolabilir. Bu durumda da paranızı iade almanız mümkün. Bununla birlikte Aliexpress'in o ürün ya da tedarikçi için size sunduğu kargo seçeneklerinin dışına çıkamıyorsunuz.

Kayıtsız bir kargo servisi ile sipariş verirseniz ürün ülkemiz sınırlarına girdiği andan itibaren kargo hareketlerini izleyemezsiniz.

ALIEXPRESS SİPARİŞ TAKİBİ

Aliexpress'ten verdiğiniz siparişleri Siparişlerim sayfasındaki listeden görüntüleyebilirsiniz.

"My Orders" başlığı altından siparişlerinize ulaşabilirsiniz.

Aliexpress Sipariş Takip
Bu listede siparişinizin tutarı, onaylanıp onaylanmadığı, satıcının profili veya satıcı ile iletişime geçmeniz için gereken bilgiler de yer almaktadır.

Aliexpress Sipariş Takip
Siparişlerim sayfasına girdiğinizde yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere Track Order yani Siparişi İzle düğmesi işinizi görecektir. Buraya tıkladığınızda küçük bir pencere belirecektir.

Bu pencerede kargo takip kodunuz, siparişinizin kargoya verilip verilmediği bilgilerinin yanı sıra sipariş takibi yapabileceğiniz bir ifade de yer almaktadır. "Click here to view more" yazısına tıkladığınızda kargonuzun güncel hareketlerini takip edebilirsiniz.

Aliexpress Türkiye'ye gönderim yaparken Standart Kargo seçeneğini kullanmaktadır. Standart kargo seçeneğinde ürün ülke sınırına kadar AliExpress'in anlaşmalı olduğu kargo firması tarafından getirilmekte, buradan itibaren ürün PTT Kargo tarafından taşınmaktadır.

Kayıtlı olmayan bir kargo şirketi ile kargo gönderiminde kargo takibi yapılamamaktadır. En azından siparişiniz ülke sınırına girdikten sonraki süreci takip edemezsiniz.

Kargonuzun kayıtlı bir kargo şirketi ile gönderilip gönderilmediğini, başka bir deyişle kargonuzun tüm süreçlerini takip edip edemeyeceğinizi kargo takip kodundan anlayabilirsiniz. Eğer kargo takip kodunuzun başında U harfi varsa bu, Unregistered yani kayıtsız demektir ve bu kargoları takip edemezsiniz.

Kargo takip kodunuzun başında R harfi varsa ürünleriniz Registered yani kayıtlı bir kargo firması ile sevk edildiğinden kargo takibi yapabilirsiniz.

Bazı ülkeler için farklı kargo seçenekleri de mevcuttur ve bunların her birinin ücreti de farklıdır.

ALIEXPRESS TESLİM SÜRESİ

Aliexpress'ten satın aldığınız ürünler genellikle 20 gün içinde teslim edilmektedir. Bununla birlikte uluslar arası kargo gönderimlerde hesapta olmayan gecikmelerin yaşanması can sıkıcı olabilmektedir.

Aliexpress bu can sıkıcı gecikmeleri önlemek, eğer önlenememişse alıcıyı korumak için para iade garantisi de sunmaktadır. Bunun için alıcının öncelikle satıcı ile irtibata geçmesi, satıcı ile çözüme kavuşturulamaması durumunda da Aliexpress müşteri destek hattına başvurması gerekmektedir.

ALIEXPRESS KARGO ÜCRETİ

Aliexpress'te gönderim ücreti üründen ürüne, daha doğrusu satıcıdan satıcıya değişmektedir.

Türkiye'ye gönderilen ürünlerde genellikle kargo ücreti bulunmamaktadır. Çünkü standart teslimat haricinde bir seçenek de sunulmamaktadır.

Aliexpress Kargo Ücreti

Aynı ürünü Almanya'dan teslim almak istediğinizde ise standart kargonun yanı sıra EMS ve e-EMS adında farklı seçenekleriniz de mevcut. Tabii ki seçtiğiniz servise göre tahmini teslimat süresi ve kargo ücreti de değişmektedir.

Aliexpress Kargo Ücreti

ALIEXPRESS MÜŞTERİ HİZMETLERİ VE ÇALIŞMA SAATLERİ

Çağrı Merkezi

Online

Çalışma Saatleri

7x24 saat online müşteri hizmetleri sunulmaktadır.


Aliexpress Kargo Takip

ALIEXPRESS

Aliexpress dünyanın her yerine ürün gönderebilen, üreticilerle tüketicileri direkt olarak bağlayan bir perakende alışveriş sitesidir. Amazon.com'un benzeri bir pazaryeri mantığını özellikle Çinli üreticiler için geliştiren Aliexpress, Alibaba Grup'un altında faaliyet göstermektedir. Kimyasallar ve diğer satışı yasak maddelerin haricinde sitede neredeyse bulunmayan hiçbir ürün tipi bulunmamaktadır.

Aliexpress üzerinden ülkemizden de binlerce kişi sipariş vermektedir. Yurt dışı menşeili olması sebebiyle sipariş takip süreçleri konusunda kullanıcılar şüpheye düşebilmektedir. Aliexpress'in anlaşmalı olduğu kargo firmalarının ve süreçlerinin çeşitliliği sebebiyle kullanıcıların sipariş verirken kargo takip hususlarında kendilerine sunulan "shipping" başlıklı uyarıları dikkatle okumasında fayda görülmektedir.

Aliexpress sipariş takip hakkındaki bilgiler açık kaynaklardan derlenmiştir. Kargotakibi.com ile Aliexpress arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır.

Aliexpress hem sipariş hem de kargo takip süreçleri hakkındaki bilgileri değiştirme hakkını saklı tutar.