En Kolay Kargo Yöntemi Nedir?

En kolay kargo yöntemi nedir?
02 Temmuz 2021Kargo Blog

Sık sık kargo gönderen biri değilseniz bir anda çıkagelen kargo gönderme ihtiyacı karşısında afallayabilirsiniz. Sorun sizde değil merak etmeyin. Hepimiz menemen yapmayı biliyor muyuz?

Kargo göndermenin en kolay yolu hangi kargo firmasını tercih edeceğinizi tespit etmekten geçer. Bunun için birkaç soruyu cevaplamakla başlayabilirsiniz ama soru faslını en sona bırakalım, sizin aceleniz var.

En kolay kargo adresinize en yakın kargodur. Adresinize yakın şubesi olmayan, telefonları açmayan kargo firmaları ile çalışmak canınızı sıkabilir. Bu yüzden mümkünse kurumsal firmaları tercih edin. Kargo Takip sayfamızda tüm Türkiye'deki en saygın firmalardan öne çıkanları listeledik. Bu kargo firmalarından bir tanesinin bulunduğunuz yere yakın bir şubesi varsa işiniz daha kolay.

Adresinize yakın bir yerde kargo şubesi yoksa ve kargonuzu şubeye götürüp kendiniz teslim edecemeyecek durumdaysanız kargo firmasının evinize gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için hangi firma ile kargo göndermek istiyorsanız onun müşteri hizmetlerini arayarak kurye çağırmak istediğinizi söylemeniz yeterli.

Peki kargonuzu hangi hizmetle göndereceksiniz? Ekspres servis mi daha iyi yoksa standart kargo mu? Kargonuzu sigortalamak mı istiyorsunuz yoksa çok da abartmamak mı lazım? Aslında bu soruların hepsi göndereceğiniz kargonun hassasiyetine bağlı.

Eğer kaybolmasında veya kırılmasında herhangi bir sakınca bulunmayan bir kargo gönderecekseniz hemen hemen tüm kargo firmalarının sunduğu standart kargo hizmetini tercih edin. Standart kargo hizmeti genellikle en ucuz yöntemdir ama kargo teslim süresi biraz uzun olabilir. Uzun dediysek öyle 2-3 haftadan bahsetmiyoruz. Bugün Türkiye'nin en uzak iki ili arasındaki adreslere maksimum teslim süreleri 4 gün civarında. Adresiniz şehir merkezine uzaksa, ücra bir köyde oturuyorsanız o zaman belki 1-2 gün daha uzayabilir.

Eğer zaman sıkıntınız varsa, örneğin iş başvurusuna bir CV yetiştirmeniz gerekiyorsa ekspres servisleri kullanabilirsiniz. Şu kargo tipi diye adını zikredemiyorum çünkü her kargo firmasının ekspres ya da namı diğer hızlı teslimat vadeden farklı adlar altında kargo hizmetleri var. Siz kargo yetkilisine hızlı gönderim yapmak istiyorum deyin kafi. Onlar seçenekleri size çarşaf çarşaf açacaklardır zaten.

Kargonuz kırılgan ya da hassas bir şeyse o zaman bunu kargo yetkilisine mutlaka belirtin. Size özel paketleme seçenekleri sunacaklardır. Bunları özel kutularda ve daha itinalı bir şekilde taşıyacaklardır. Hani şu kutuların elden ele havada uçuştuğu karikatür gibi kargo taşıma sahneleri var ya, en azından o endişenizi azaltabilirsiniz. Özetle kargonuzun kırılmasından ya da zarar görmesinden endişeleniyorsanız bunu şubeye teslim ederken mutlaka belirtin.

Hayır kargoyla para gönderemezsiniz. Oğlunuza ya da kızınıza para göndermenin en hızlı ve sağlam yolu banka transferi görünüyor. Kargo ile para taşımak yasak. Riskli kimyasallar ve canlı hayvanlar da yasak. Ha bir de kargo ile turşu gönderemezsiniz. Aklınızda bulunsun.