Kargo Takip Kodu Nedir?

Kargo takip kodunu nasıl alabilirim?

Kargo Takip Kodu Nedir?
04 Temmuz 2021Kargo Blog

Kargo takip kodu online alışveriş savaşlarının kızıştığı ve kargo firmalarının her gün binlerce kargoyu evinize taşımak için akla karayı seçtiği şu günlerde can simidinizdir. Kargonuzun adı ve soyadıdır. Kargom nerede sorunuzun cevabıdır.

Kargo gönderecekseniz ya da online alışveriş yaptıysanız size hemen bir barkod numarası verirler. Bu numara eskiden uzun ve sıkıcı rakamlar anlamına gelirken artık günümüzde bambaşka bir manası var.

Kargo takip kodu özetle kargonuzun nerede olduğunu sorduğunuzda "kargonuzun adı ve soyadı nedir efendim, hemen sistemlerimizden kontrol edelim" diyen birine verecek cevabınızdır. Aslında bunu biraz daha açmak lazım. Ülkemizde adı ve soyadı aynı olan yüzlerce kişi vardır. Belki de en iyi benzetme parmak izi olacaktır. Çünkü herkesin parmak izi kendine özgü

Yoğun bir iş gününde sadece İstanbul içinde gönderilen ve alınan kargo sayısı muhtemelen yüz binler civarındadır. Bunların her birinin doğru adrese gittiğinden emin olmak için kurulan takip sistemleri paketleri birbirinden ayrıştırmak için kargoların parmak izlerini arar. Bir paketin sadece kendine özgü, başka hiçbir pakette olmayan takip numarası işte bu parmak izidir.

Kargo firmalarının her birinin kendine özgü kargo takip kodu üretme sistemleri var. Bazıları sadece rakamları kullanır. 12345675555 gibi... Bazıları da harf ve rakamları kullanır ki kodu biraz daha kısa tutabilsin. UADF123 gibi... İki kargo firmasının kargo takip numaralarının formatı, uzunluğu ve bulunduğu yer büyük ihtimalle farklıdır. Dolayısıyla PTT Kargo'nun gönderi takip kodu ile Yurtiçi Kargo'nun takip numarası neden benzemiyor diye telaş etmeyin. Bu bir tercihten ibaret, altında saklı kocaman manalar yok. :)

Kargo Takip Kodunu Nasıl Alırım?

Bunun için aslında sizin ekstra bir çaba sarf etmenize gerek yok. Eğer kargo gönderiyorsanız şubedeki güzel insan size bir irsaliye veya fatura verecektir. Bu faturanın sağ üstünde bir yerlerde bulunan kodlardan biri kargo takip numaranızdır. Büyük ihtimalle de irsaliyenin köşesindeki barkodun altında yazan rakamlar sizin takip kodunuzdur.

Firmadan firmaya kargo takip kodu olarak kullanılan alan değişiyor. O yüzden kargonuzu teslim ettiğiniz yetkiliye hangisini kullanarak kargonuzu takip edebileceğinizi sorun.

Eğer bir alışveriş sitesinden ürün aldıysanız o zaman da kargo takip kodunuzu size e-posta ve/veya SMS ile gönderirler. Sipariş onay mesajlarınızı kontrol edin. İçinde kargo takip kodunuz şudur diye bir ibare genellikle olur.

Eğer size gönderilen e-posta veya SMS'te kargo takip ile ilgili bir bilgi göremediyseniz sipariş verdiğiniz siteye tekrar giriş yapın. Hesabım menüsünden Siparişlerim kısmını ziyaret edin. Takibini yapmak istediğiniz ürünün yanında, altında, içinde bir yerlerde kargo takip kodunu mutlaka görürsünüz.

Bazı alışveriş siteleri kargo takip kodunu direkt vermek yerine, ki bazıları kargo takip kodu denen uzunca karakter serisini sıkıcı buluyor olabilir ve bence de haklılar, sitelerinde Sipariş Takip diye ayrıca bir modül bulundurmayı tercih ediyorlar. O modülü kullanarak siparişinizi takip edebilirsiniz.

Kargo takip kodunuz ısrarla sizden saklanıyor ise iki seçeneğiniz var:

1. Sipariş verdiğiniz e-ticaret sitesinin müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

2. Kargo şirketinin adı belli ise onların müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

3. (Bonus) Soru, görüş ve şikayetinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Nasılsa kargo şirketleri de buraya bakıyordur. :)

Eğer müşteri hizmetlerindeki çocukları arayacaksanız öncelikle bir fincan kahve alın ve şu sakinleştirici güzelliği seyredin ki çocukları haşlayıp ağlatmayın :)

Beklemek keyif olsun...