Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Kargo takibi ekranındaki bilgilerin anlamı nedir?

Kargo Takip Nasıl Yapılır?
05 Temmuz 2021Kargo Blog

Kargo takip özellikle pandemi süresince yıldızı en hızlı yükselen arama ifadelerinden biri oldu. Hatta öyle hızlı yükseldi ki Google'ın arama trendi raporlarına göre ünlü şarkıcı Tarkan, kargo takibi aramalarının yanında epey sönük kalmış. Belki de bugünlerde albüm çıkarmadığı içindir ve teselli olacaksa muhtemelen Youtube'da daha iyi iş çıkarıyordur ama kargo takibi aramalarının Tarkan'ı geride bırakmasının altında online alışveriş sitelerinin işlem hacmindeki patlamalar yatıyor.

Kargo takip nedir derseniz en basit haliyle kargonuzun o anda nerede olduğunu, şu anda hangi işlemden geçtiğini ya da kuryenin ne zaman dağıtıma çıkıp da adresinize gelmek üzere olduğunu takip edeceğiniz sorgulama raporlarıdır demek yanlış olmaz. Bir kargo takip sorgusu yaptığınızda karşınızda genel anlamıyla üç temel bilgi çıkacaktır.

  1. Kargonuzun hangi aşamada olduğu
  2. Kargonuzun uğradığı toplama ya da işlem merkezleri
  3. Teslim süresi ile ilgili yaklaşık bilgiler

Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde firma tarafından öncelikle bir kargo takip kodu oluşturulur ve kargonuz teslim edilinceye kadar sistem tarafından bu kod ile takip edilir. Kargo takip kodu basılan siparişiniz kargo yetkilisi tarafından yola çıkarılmak üzere diğer paketlerle birlikte sınıflandırılır ve istiflenir. Size en yakın toplama merkezine gönderilmek üzere bekleyen kamyona teslim edilir.

Siz bu işlemleri kargo takip sorgulaması yaptığınızda muhtemelen şöyle görürsünüz:

  1. Kargonuz Ebegümeci şubesine teslim edildi.
  2. Kargo aracı yola çıktı. Teker döndü.

Kargonuz şubeye teslim edildikten sonra direkt olarak sizin şehrinize gelmek zorunda değildir. Kargo firmaları dağıtım sürelerini optimize etmek için belli şehirlere kurdukları toplama merkezleriyle hem maliyetleri hem de teslim sürelerini düşürmek için çalışır. Dolayısıyla İstanbul'dan Niğde'ye gidecek olan sipariş önce Ankara aktarma merkezine akabinde de Niğde'ye uğrayabilir. Kargo takip ekranında siz bunu şu şekilde görürsünüz.

3. Kargonuz Ankara Etimesgut toplama merkezine ulaştı.

4. Kargonuz Niğde Merkez şubeye teslim edilmek üzere yola çıktı.

Niğde merkez şubeye gelen kamyonun kapıları açılır açılmaz kurye paketi teslim almaz. Gelen tüm paketler yeniden istiflenir ve kargo şirketinin Niğde özelinde oluşturduğu dağıtım planına göre sıraya konur. Sizin bölgenize hizmet verecek olan dağıtım aracına teslim edildiğinde kargo takip ekranında şöyle bir bilgi görürsünüz.

5. Kargonuz Niğde Merkez şubede teslim alındı.

6. Kargonuz dağıtıma çıktı.

Bu aşamadan sonra evde olmanızda fayda var. Her an kapınızı kurye çalabilir. Biraz sonra zil çalıp da paketinizi 5 kat yukarı çıkarmasına rağmen gülümseyerek size teslim eden kuryenin adı da bazen kargo takip ekranından görünebilir.

7. Kargonuz adresinize teslim edildi.

Teslim Eden: Ferhat Güzelinsan

Teslim Alan: Ali Müteşekkir

Bazen de kuryenin ve sizin bilgilerinizi kişisel bilgilerin güvenliği açısından vermeyebiliyorlar. Dolayısıyla kargo takip ekranında kargonuz teslim edildi gibi soğuk bir ifade görürseniz kızmayın.

Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Her kargo firması için genel geçer kurallar ve yöntemler olsa da farklı uygulamalar da mevcut. Dolayısıyla hangi kargo firması ile çalışıyorsanız ya da hangi online alışveriş sitesinden sipariş verdiyseniz onların sayfalarına bakmanızda fayda var. Sitemizde her biri için kargo takip adımlarını detaylı olarak yazdık. Üst menüden Kargo Takip ya da Sipariş Takip listelerine tıkladığınızda karşınıza çalıştığınız firmanın adı çıkacaktır. Ona tıklayın ve oradaki yönergeleri izleyin.

1. Kargo takip kodunuzu hazır edin.

Kargo takip kodunuzu online alışveriş yaptığınız sitenin Siparişlerim sayfasından ya da alışveriş onayını içeren e-postadan alabilirsiniz.

2. Kargo takibi yapacaksanız üst menüden Kargo Takip listesinden firmayı seçin.

Üst menüdeki kargo firmalarının her biri için yurt içi ve yurt dışı olmak üzere detaylı bilgiler verilmiştir.

3. Sipariş takibi için yine üst menüden Sipariş takip listesinden online alışveriş sitesini seçin.

Alışveriş sitelerinin sipariş takibi genellikle kendi siteleri üzerinden yapılmaktadır. Kargonuzu taşıyan firma belli ise kargo takip kodunuzla direkt onun sayfasından da takip yapabilirsiniz.

Üst menüde yer alan online alışveriş siteleri sürekli güncellenmektedir.

4. Kargo takip kodunuzu açılan sayfadaki kutucuğa yazın.

Ve sorgula butonuna tıklayın.

Üst menüde yer alan online alışveriş siteleri sürekli güncellenmektedir.

Zor değil, hatta heyecanlıdır kargo takibi.

Beklemek keyif olsun...

O kadar lafını ettik, kulaklarını çınlatalım Tarkan'ın...