Online Alışveriş Yaparken Kredi Kartı Bilgilerim Güvende mi?

01 Temmuz 2021Kargo Blog

İnternetten sipariş veren kişilerin en merak ettikleri sorudur bu. Kredim kartım güvende mi? Birileri şifremi çalabilir mi? Aslını isterseniz bu soru çok yerinde ve insanların endişelenmesi çok normal.

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinin bile bilgisayar korsanlarının karşısında diz çöktüğü zamanlar gördük. Yazılım dünyasına yön veren, kullandığımız cihazları üreten milyar dolarlık şirketlerin veri tabanlarından kullanıcı bilgileri defalarca çalındı. Burada isim vererek kimseyi incitmek istemiyorum ama milyar dolarlık işlem hacmine sahip teknoloji devleri bile veri tabanlarının güvenliğini sağlayamıyorsa sade vatandaşın eli ne kadar sağlam olabilir ki?

Şunun altını çizelim. Bilgisayar dünyasında yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur. Biri size bilgilerinizin çalınması imkansızdır derse sakın ona inanmayın. Öncelikle bir şirketin ya da kişinin hedef değerine bağlı olarak her an bilgisayar korsanlarının eline düşmesi muhtemeldir ama paranoyak olmanın da bir alemi yok. Birileri gece bacadan girebilir diye ev almayalım mı?

Peki ne yapmak lazım? İnternetten alışveriş yaptığınız sitelerin güvenilir siteler olmasına dikkat edin. Orda burda butik alışveriş siteleri türedi, hepsine nasıl güveneceksiniz? Tanımıyorsanız daha güvenilir bir siteden alışveriş yapın. En azından başınıza birşey gelse çağrı merkezindeki kızcağızın kafasını ütüleme şansınız olur.

Kredi kartı bilgilerinizin korunması konusunda oldukça gelişmiş güvenlik duvarları var ama dediğim gibi kırılamayan güvenlik henüz icat edilmedi. Kredi kartı bilgilerimiz de çok kritik bizim için. Size tavsiyem internette alışveriş yapmak için sanal kredi kartı oluşturun. Sanal kredi kartları gerçek kredi kartı gibi internetten alışveriş yapmanıza imkan verir ama bu kartın numarası ile gerçek kredi kartınıza ulaşmaları çok zor.

Sanal kredi kartınızın limitini siz belirlersiniz. Örneğin gerçek kredi kartınızın limiti 12 bin lira olsun. Alışveriş yaparken direkt bu kartınızın bilgilerini yazmaktansa bu karta tanımlayacağınız ve tamamen farklı bir numaraya ve 500 lira harcama limiti olan sanal bir kredi kartı tanımlayabilirsiniz.

Sanal kredi kartı nasıl oluşturulur derseniz bunun için bir bankadan gerçek bir kredi kartı hesabınızın olması gerekiyor. Bankanın internet şubesinden sanal kredi kartınızı siz de oluşturabileceğiniz gibi müşteri hizmetlerini arayarak hizmet alabilirsiniz.

Örneğin: Vakıfbank'ta sanal kredi kartı tanımlamanın yöntemi şu şekilde:

İnternet Bankacılığı menüsünden sırasıyla şu adımları takip edin:

Başvurularım > Kredi Kartı Başvurusu > Sanal Kart Oluştur.

SANAL boşluk asıl kredi kartınızın son 6 hanesini 5724'e SMS gönderin.

Ya da en güzel bir Vakıfbank şubesine uğrayın.

Diğer bankalarda da benzer bir mantıkla sanal kart oluşturabilirsiniz. Yine de bir destek alayım diyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Sanal kartla yapacağınız alışverişler gerçek kredi kartınızın bilgilerinin çalınmasını epey bir zorlaştıracaktır. Çalışmasını önleyecektir diyeceğim ama şimdi bunu hackerlar meydan okuma kabul eder falan... Sanal kartınızın bilgilerini ele geçiremezler mi diye merak ediyorsanız, internet dünyasında her şey mümkün ama bilgisayar korsanlarının işini epey zorlaştırmış olursunuz.

Sipariş verdiğiniz ürünün kargo takibini de bu siteden yapabilirsiniz.