POSTA KODU

Türkiye geneli tüm il, ilçe ve mahalle bazında posta kodlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Posta Kodu ülke genelinde sistematik bir adresleme veri tabanı oluşturulması için kullanılan rakamlardır. Dünya çapında harf ve rakamlardan oluşan posta kodları bulunmakla birlikte ülkemizde sadece rakamlardan oluşan 5 haneli bir kodlama sistemi geliştirilmiştir.

"Posta Kodu çok mu lazım" diye sorarsanız cevabı kesinlikle evet. Zira kargoculuk ve online alışveriş teknolojileri ile yükselen adres bulma ihtiyaçlarını en direkt ve doğru bir şekilde karşılamanın yolu posta kodlarından geçiyor.

Türkiye geneli mahalle bazında dahi posta kodu sorgulayabileceğiniz modül çok yakında hemen altta yer alacak.

Posta Kodu Nedir?

Aşağıda İstanbul Üsküdar ilçesinin posta kodu verilmiştir. Bu koddaki ilk iki hane İstanbul'un plaka kodunu ifade ederken, sonraki üç hane ise bölge kodudur. Bir ilçeye bağlı mahalleler bu kodun son üç rakamı ile adreslenmektedir.

Bir ilin merkez posta kodu ilin plaka kodunun yanına üç "0" getirilmesiyle bulunabilmektedir. Örneğin: Ankara Merkez Plaka Kodu: 06000

Posta Kodu

Posta kodları yanlış veya eksik yazılan adreslerin aslında nereyi işaret ettiğini söyleyen çok önemli bir tamamlayıcı bilgidir. Bunu sadece yanlış yazılan adreslerle sınırlamak da yeterli değildir. Posta kodları mektup veya paketlerin uğradığı operasyon merkezlerinde doğru bir şekilde ayrıştırılabilmesini sağlar. Böylece ayrıştırma, yükleme ve teslimatgibi lojistik sektörünün çok önemli işlemleri hızlı bir şekilde yürütülebilmektedir.

Ülkemizde posta kodları için belirlenmiş en düşük kırılım mahalle veya köylerimizdir. Genellikle aynı ilçeye bağlı mahallelerin posta kodu aynı olmaktadır. Dolayısıyla posta kodu ve daha detaylı bir adres veri tabanı oluşturulması için çalışmalar sürdürülmektedir. Ulusal Adres Veri Tabanı bu konuya farklı bir yaklaşım getirmekte ve yerleşim yerlerini kimlik numarası gibi etiketlemektedir.

Yurt dışındaki posta kodu politikalarında bu bilgi çok daha detaylı bir şekilde hazırlandığından çoğu zaman mahalle ve sokak yazmaktansa direkt bu kodun yanına kapı numarasının yazılması yeterli olabilmektedir.

Türkiye Posta Kodları