Sipariş Numarası İle Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Sipariş Numarası İle Kargo Takibi Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2021Kargo Blog

Online alışveriş yapanlar için ürünün takibi için iki farklı yöntem var, ancak bunlar birbirinden azıcık farklı süreçler.

Sipariş numarası ile kargo takip numarası birbirinden farklı kodlar. Sipariş numaranızı online alışveriş yaptığınız site üretir ve sitenin kendisi için anlamlıdır. Siteden yapılan binlerce alışverişi birbirinden ayırt etmek için kullanır. Birisi müşteri hizmetlerini arayıp da benim paketim nerede diye sorduğunda binlerce siparişin arasından hangisinden bahsedildiğini bilmek için bu numara şart ama sipariş numaranızı ezberlemenize gerek yok.

Sipariş numarasını kargonuzu taşıyan şirketler bilmez, bilmelerine de gerek yoktur. Onlar için kargo takip numarası önemlidir.

Sipariş Numarası İle Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Sipariş numarası ile kargo şirketinin takip sistemi üzerinden paketinizi izleyemezsiniz. Siteye girip, siparişlerim listesindeki kodları kargo şirketinin gönderi takip kutucuğuna yazarsanız sonuç alamazsınız. Peki ne yapmak lazım.

1. Online alışveriş yaptığınız siteye giriş yapın.

Online alışveriş sitelerine giriş yapmak demek sitenin ana sayfasına girdikten sonra genellikle sol üst menüde bulunan Giriş Yap menüsüne tıklamak demek. Siteyi açmak kafi değil, siparişlerinizle ilgili her türlü detay bilgi siteye kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacaktır.

2. Hesabım ya da bazı sitelerdeki Bana Özel yazan menüye girin.

Sitenin sol üst kısmında yer alan menüden giriş yapabilirsiniz.

3. Açılan sayfada Siparişlerim sayfasına tıklayın.

Alışveriş siteleri son zamanlarda Siparişlerim menüsünü ana sayfadan direkt görünür bir şekilde yapmaya başladılar.

4. Siparişlerim listesinde en son aldığınız ya da hangi siparişn takibini yapmak istiyorsanız onun üstüne tıklayın.

Her siparişin takibi ayrı ayrı yapılır. Bir takip numarası ile tüm siparişlerinizin ayrıntılarına ulaşamazsınız. Bu yüzden hangi siparişinizle ilgili detay görmek istiyorsanız ona tıklayın.

5. Karşınıza çıkan sayfada bazı siteler kargo takibi diye bir düğme bulundurur.

Bu düğmeye tıklamanız yeterli.

6. Bazı siteler ise kargo takibi butonu yerine kargo takip kodunuzu ve kargo şirketinin adını verirler.

Bu bilgiler sizin için kafi. Kargo takip kodunuzu kopyalayın. Kodu seçtikten sonra Ctrl+C tuşlarına birlikte basın.

7. KargoTakibi.com'a girin, kargo şirketinin sayfasına tıklayın.

Gerisini zaten biliyorsunuz. KargoTakibi.com'dan gerisini yapabilirsiniz.

Sonuç olarak sipariş numarası ile kargo şirketinin sistemi üzerinden kargo takibi yapamazsınız. Sipariş numarası kargo takip kodu ile aynı şey değildir.

Bunun tek bir istisnası var. Eğer alışveriş sitesi ile kargo şirketi kendi aralarında bir anlaşma yapmışsa ve sipariş numarasını kargo şirketi de kendi sistemine takip numarası olarak kaydetmişse orası başka. O zaman sipariş numaranızı kargo takip kutucuğuna yazabilirsiniz ancak henüz böyle bir entegrasyon yok.