Kargo Takip Kodu Öğrenme

Online alışveriş sitelerinden yaptığınız alışverişlerde veya herhangi bir kargo şirketine paket teslim ettiğinizde işleminiz kargo firmasının sistemine tanımlandığında adınıza bir kargo takip kodu oluşturulur. Sipariş takip numarası, referans kodu veya en genel haliyle kargo takip kodu olarak da bilinen bu kod, sadece rakamlardan oluşabileceği gibi harf ve rakamlar birlikte kullanılarak da oluşturulabilir ve paketinin nerede olduğunu merak eden herkes bu bilgi üzerinden teslimat aşamalarını görebilir.

"Kargo takip numarası" ile işlem yapmak kolay. Sitemiz üzerinden hangi kargo firması ile çalışılıyorsa onun sayfasına giderek takip yapılabilirsiniz. Bununla birlikte bazen kargo takip kodunu unutan veya bunu çok karışık bulan kişiler isimden de kargo takibi yapılabilir mi diye sorabiliyor. İsimden kargo sorgulama talebi ilk bakışta tuhaf gibi görünse de kullanışlı olduğu yerler de var.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: İsim ve soyisim üzerinden kargo takibi yapamazsınız.

Kargo takip modülleri yukarıda söz edilen takip takip numaraları üzerinden sonuç verebilmektedir. Bununla birlikte kargo takip kodunu bulamıyorsanız çaresiz de değilsiniz.

KARGO TAKİP NUMARASI NASIL ÖĞRENİLİR?

Kargo takip numarası üç kişinin elinde mevcuttur: Kargonuzu gönderen kişi, kargo firması ve siz. Dolayısıyla gönderen kişiyi veya kargo firmasını aramak takip numarasını öğrenmek için en hızlı yöntemler ama hangi kargo firmasını arayacaksınız?

1. En yakın kargo şubesini arayın.

Adınıza gönderilen paketin hangi kargo firması tarafından taşındığını biliyorsanız ve bunun nerede olduğunu sorgulamak istiyorsanız yapabileceğiniz en kolay işlem adresinize "en yakın kargo" şubesini aramak olacaktır. Adresinize en yakın kargoşubesinin adres ve telefon numarası ile birlikte şube çalışma saatlerini "En Yakın Kargo Şubesi" sayfamızdan detaylı olarak sorgulayabilirsiniz.

Genellikle kargo firmaları paketinizi teslim ettiğinde tarafınıza SMS göndermektedir. Telefonunuzdan mesajlarınızı kontrol edin.

2. Gönderen kişiyi ya da firmanın Müşteri Hizmetleri'ni arayın.

Paketinizin hangi kargo firması ile gönderildiğini bilmiyorsanız o zaman yapmanız gereken en hızlı ve sağlıklı şey kargonuzu gönderen kişi veya firmayı aramak. Eğer online alışveriş sitesinden aldığınız paketin akıbetini merak ediyorsanız alışveriş sitesinin müşteri hizmetlerini arayın. Sitemizde alışveriş sitelerinin müşteri hizmetlerinin telefonlarını bulabilirsiniz. Alışveriş siteleri siparişinizin ödemesini yaptıktan sonra paketinizi kargo şirketine teslim ettiklerinde tarafınıza e-posta göndermektedir.

Posta kutunuzu kontrol edin, eğer burada kargonuza dair mesajı göremiyorsanız, İstenmeyen Posta veya Spam klasörlerini de kontrol edin.

3. Online alışveriş sitesinin size özel menüsüne giriş yapın.

Trendyol veya Amazon gibi bir online alışveriş sitesinin genellikle sağ üst köşesinde Giriş Yap butonu bulunur. Bu butona tıklayarak açılan forma kullanıcı adı ve şifrenizi girin.

Siparişlerim menüsünde hangi siparişin akıbetini sorgulamak istiyorsanız onun üstüne tıklayın. Her ürünün kargo takip kodu ayrı ayrı olabilir. Bazen online alışveriş siteleri ürünlerin hepsini aynı anda değil de farklı kargolarla farklı farklı zamanlarda gönderebilmektedir. Dolayısla bunların her birinin takip süreci de farklı.

4. Ürün detayındaki kargo takip kodunu kaydedin.

Siparişlerim menüsü altındaki her bir ürün için siteler genellikle kendileri kargo takip sürecini grafik eşliğinde göstermektedir. Bazı sitelerde kargonuzun takip numarası bulunur. Bu numara ile ilgili kargo firmasının sayfasına sizin gitmeniz beklenir. Böyle durumlarda panik yapmanıza gerek yok, kargo şirketinin adını öğrendikten sonra kargotakibi.com'a gelerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Adınıza kargo olup olmadığını da aynı şekilde müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Kargo varsa müşteri hizmetleri yetkilisinden kargo takip kodunuzu isteyebilirsiniz.

Kargo takip numarası öğrenme kritik bir süreç olmakla birlikte artık yavaş yavaş tarihe karıştığı da bir gerçek. Firmalar kargo takibi için uygulamaları üzerinde özel ve torpilli bölümler oluşturmaktadır ama yine de detaylı sorgular ve kargo firması ile iletişime geçtiğinizde işleminizi en hızlı şekilde tamamlayabilmeniz için kargo numarası şart.

Kargo sorgusu firmadan firmaya değişen bir işlem. Hangi kargo firması veya online alışveriş sitesi ile çalışıyorsanız kargonuzu takip etmek için ihtiyacınız olan iki temel şey var. Bunlardan biri kargo takip kodu, diğeri ise kargo takip sayfası. Bu ve benzeri her türlü kargo ihtiyaçlarınız için kargotakibi.com'u ziyaret edebilirsiniz. Şikayet ve yorumlarınızı da aşağı yazmayı unutmayın.