KARGO TAKİBİ SIK SORULAN SORULAR

Kargonuz geledursun en çok merak ettiğiniz soruların cevaplarını derledik.

Kargo takip nasıl yapılır, kargom kaç günde gelir, kargo ücreti ne kadar gibi sorularınızla birlikte online alışveriş sitelerinin sipariş takip süreçlerine de yer verdik.

Bunun birkaç sebebi olabilir.
  • Kargo takip kodunuzun tüm basamaklarını doğru girmelisiniz. Bir harf ya da rakam yanlış olsa bile kargo takibi yapamazsınız. Dolayısıyla takip kodunuzu iyice kontrol edin.
  • Eğer alıcı sizseniz gönderen kişi ya da alışveriş sitesinden kargo takip kodunuzu tekrar vermesini isteyin.
  • Kargo takip kodunuz doğru olsa bile kargo şirketi tarafından paketiniz henüz sisteme tanımlanmamış olabilir.

    Dolayısıyla kargo takip kodunuzu birkaç saat sonra tekrar deneyin. Paketiniz kargo şirketinin bilişim ağına tanımlandığında siz de izleme ekranından bunu göreceksiniz. Bazen kargo şirketleri anlaşmalı oldukları firmalara kullanıcı adı ve şifre vererek kendi kargoları için barkod oluşturma imkanı sağlamaktadır. Böyle durumlarda size kargo takip kodunuzu erkenden vermelerine rağmen paketinizi kargo yetkilisine teslim etmemiş olabilmektedirler. Birkaç saat arayla kontrol etmekte fayda var.

Kargo takip kodunuzu kaybettiyseniz birkaç adımda tekrar bulmanız mümkün.

1. Eğer gönderen kişi sizseniz kargo takip kodunuzu kargo şubesinden aldığınız fatura veya irsaliyenin sağ üst köşesinde bulabilirsiniz. Kargo şirketleri çoğu zaman barkodun altındaki rakamları takip kodu olarak kullanmaktadırlar. Örneğin; Yurtiçi Kargo barkodun altındaki rakamlarla kargo takibi yaptırmaktadır. Faturayı da kaybettiyseniz kargo şirketini arayın, müşteri hizmetleri yetkilisi ya da size en yakın şube yetkilisi birkaç güvenlik sorusunun ardından kargo takip kodunuzu verecektir.

2. Eğer bir alışveriş sitesinden size kargo takip kodu verilmişse, SMS'lerinizi kontrol edin, kargo takip kodunuz orada olabilir. Sipariş onay e-postasını kontrol edin. Genellikle siparişiniz alındıktan sonra kargo takibi ile ilgili bilgileri e-posta ile gönderirler. Son olarak kargo takip kodunuzu arayabileceğiniz en garanti yer alışveriş sitesinin Siparişlerim sayfasıdır. Burada sipariş detayına tıkladığınızda kargo takip kodunuzu görebilirsiniz.

Bir kargo şirketi günlük binlerce paket göndermektedir. Bu paketlerin birbirinden ayrılması ve sistemde tanımlanması için her birine eşsiz bir numara ya da referans kodu verilir.

Bu kod sadece sayı, sadece harf veya hem harf hem de rakamlardan oluşabilir.

Bu kodların birbirinden farklı olması, paketlerin sistemde karıştırılmaması için şarttır.

Örnek bir kargo takip kodu: 127776874 veya JHAUL68377266 şeklinde olabilir.

Kargo takip kodlarını paketlerin parmak izi olarak tanımlamak mümkündür.

Kargo şirketleri ortalama 3 gün içinde İstanbul'dan Hakkari'ye kargo teslimi yapabiliyorken sizin kargonuz hala gelmediyse bunun birkaç sebebi olabilir.

1. Bulunduğunuz yer şehir merkezine uzaksa ve ulaşım sıkıntılı ise kargo şirketlerinin kargo teslim sürelerine birkaç gün daha eklemeniz gerekebilir. Zira şirketlerin web sitelerinde belirtilen ya da müşteri hizmetleri yetkilisinin söylediği süre normal şartlar altında geçerlidir.

2. Kargo dağıtım görevlisi siz evde yokken gelmiş ve sizi evde bulamamış olabilir. Böyle bir durumda genellikle kapıya not bırakırlar ya da kargo takip ekranında bu hareket detaylara yansır. Özellikle e-ticaretin yaygınlaştığı son zamanlarda en sık şikayet edilen durumların başında eve gelip bulamadığını iddia eden kargo yetkilisine inanmayan alıcılar gelmektedir. Böyle bir durum varsa bunu en yakın kargo şubesinden teyit edebilirsiniz.

3. Kargonuz kaybolmuş olabilir. Çok ihtimal dahilinde olmasa da böyle bir ihtimal her zaman var. E-ticaret sitesinden aldığınız ürün yolda kaybolmuş ise zaten hemen yenisini göndereceklerdir. Kargo şirketine teslim ettiğiniz bir paket kaybolursa da kargo şirketi bunu telafi edecektir.

Bunun cevabını vermek gerçekten çok zor. Bazı kargo firmaları sadece şehir merkezlerinde çok hızlı dağıtım yapabilirken bazıları Türkiye'nin her yerine kargo götürmekte ve müşterilerine ekspres, uçaklı gönderim, şubeden teslim, sabah ilk teslimat gibi onlarca farklı kargo seçeneği sunmaktadır. Seçtiğiniz hizmetin türü, mesafe ve nasıl teslim alacağınıza göre sorunuzun cevabı farklı bir firma çıkabilir.
Politik bir cevap vermekten ziyade gerçekçi olmak gerekirse bu sorunun cevabı neye razı olacağınıza bağlı. Kargonuzun hemen teslim edilmesi veya sağlıklı bir şekilde size ulaştırılması konusunda aceleniz yoksa standart fiyat tarifelerini karşılaştırarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
Hayır. Kargo takibi kodları her sipariş için özel olarak oluşturulur ve o siparişe özeldir. Aynı alışveriş sitesinden yaptığınız her alışverişte yeni bir kargo takip kodu oluşturulur ve size verilir. Bir takip kodunu diğer siparişleriniz için de kullanabilseydiniz geçmişe dönük olarak olarak sorgulama yapmak istediğinizde kafanız karışırdı.

Bir alışverişte eğer ürünler farklı farklı zamanlarda kargoya verildi ise bunların her biri için farklı kargo takip kodları tanımlanır ve takibini yapmak istediğinizde bunların her birini ayrı ayrı listelersiniz.

"Kargo takip kodumu yeniden kullanabilir miyim" diye sorarken kastınız "tekrar tekrar kargomun hareketlerini sorgulayabilir miyim" ise cevabımız evet. Kargonuzu istediğiniz kadar sorgulayabilirsiniz.

Genellikle kargonuzun üst katlara taşınması için bazı ağırlık limitleri bulunmaktadır. Örneğin Aras Kargo tek parçada ağırlığı 30 kilodan fazla olan siparişlerinizi bina kapısına teslim etmektedir. Kata teslimat ile ilgili her kargo firmasının ayrı ayrı limitleri ve uygulamaları bulunmaktadır. Dolayısıyla siparişinizi verirken ya da kargo gönderirken yetkiliden ayrıntılı şekilde bilgi almanızda fayda var.
Bu konuda kargo firmalarının uygulamaları aynıdır. Aşağıdaki listede yer alan kargoların taşınması kanunen yasaktır.

1. Çek, senet, altın, döviz gibi emtialarla birlikte kıymetli evrak ve maddeler.

2. Bozulma riski taşıyan her türlü yiyecek ve içecek. Et, balık, meyve, sebze, akma tehlikesi bulunan gıdalar, sıvı yağ, ham deri.

3. Yanıcı, patlayıcı, akıcı ve zehirleyici her türlü katı, sıvı ve gaz maddeler

4. Canlı veya tıp testlerinde kullanım amaçlı gönderilmek istenen cansız varlıklar.

5. Diğer kargolara hasar verme riski taşıyan, gönderim için gerekli önlemleri alınmamış riskli kargolar

6. Risk taşıyan kimyasallar

Her bir kargo firmasının kendi detay sayfasında müşteri hizmeti telefon numaralarını ve çalışma saatlerini yazdık. Kargo takip sayfasından istediğiniz kargo firmasının detaylarına ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte müşteri hizmetleri telefonundan ziyade size en yakın kargo şubesinin telefonu çoğu zaman daha hızlı sonuç vermektedir.
Aslında hiçbir fark yok. Sipariş takibi online alışveriş sitelerinin gönderdiği kargoların izlenmesine deniyor. Onlar da aslında birer kargo ama son zamanlarda özellikle e-ticaret sitelerinin çok fazla rağbet görmesi sebebiyle kargo denince akla sipariş gelmeye başladı.
Adresinize en yakın kargo şubesinin adres, telefon ve çalışma saatlerini En Yakın Kargo Şubesi sayfamızdan sorgulayabilirsiniz.


Aras Kargo, MNG Kargo, PTT Kargo, Yurtiçi Kargo, UPS Kargo gibi ülkemizin en büyük kargo şirketlerinin yanı sıra Fedex ve Inter Global Cargo gibi şirketlerin en yakın şubelerini ya da anlaşmalı oldukları kargo şirketlerinin bilgilerini bu sayfadan sorgulayabilirsiniz. Sadece Fedex Kargo için üst menüden seçebileceğiniz Fedex Kargo Takip sayfası aracılığı ile en yakın şube, telefon numarası ve çalışma saatlerine erişebilirsiniz.


KARGO TAKİP | SIK SORULAN SORULAR

Kargo takip ile ilgili merak ettiklerinizi iletişim sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Kargo takip nedir, kargo takibi nasıl yapılır, kargo takibi ile sipariş takibi arasında ne fark vardır, müşteri hizmetlerinin telefon numarası kaç gibi sorularınızın hepsine cevap vermeye çalıştık.

Kargotakibi.com'daki tüm sayfalar belli aralıklarla güncellenmektedir. Sitemizde en son katılan en yakın kargo şubesi sayfasından Türkiye genelindeki tüm kargo firmalarının adresinize en yakın şubesininin adres, telefon ve çalışma saatlerini sorgulayabilirsiniz.

Aras Kargo, PTT Kargo ve Yurtiçi Kargo gibi ulusal kargo firmalarının yanı sıra Fedex Kargo gibi büyük uluslararası kargo firmalarının şube ve çalışma saatleri de sitemize eklendi. Üst menüdeki Fedex Kargo'nun sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.