Pasaport basımları Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Basılan pasaportların sahiplerine teslimi için PTT Kargo ile anlaşılmıştır.

Kargo Takip Yorum Yaz

Pasaportunuz basıldığında ve gönderim için PTT Kargo'ya teslim edildiğinde tarafınıza SMS gönderilmektedir.

Pasaport kargo takip işlemleriniz için SMS'teki yönergeleri takip edebilirsiniz.

PTT Kargo ile gönderilen pasaportunuzun alıcı adresi olarak pasaport başvurusu sırasında Nüfus ve Vatandaşlık Şube Müdürlüğü'nde nerenin adresini verdiyseniz o geçerli olacaktır. Başvuru esnasında pasaportunuzun teslim edilmesini istediğiniz başka bir kişi veya adres varsa onu da belirtebilirsiniz.

Pasaport kargo takip işlemleri için PTT Kargo takip modüllerinden faydalanabilirsiniz.

Pasaport başvuru takip ile "pasaport kargo takip" kavramlarını iyi anlamak gerekiyor.

Pasaport Başvuru Takip Nasıl Yapılır?

Eğer ki yeni bir pasaport başvurusu yaptıysanız ve pasaportunuz size kargo ile gönderilecekse buna pasaport başvuru takip de denir.

Pasaport başvuru takip işlemleri için size gönderilen kargo takip kodunu kullanmanız kafidir ve bu kodu PTT Kargo takip sayfasında kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bu sayfanın en üstünde bulunan kargo takip modülünün ilk kutusundan PTT Kargo'yu seçip, gönderi takip numaranızı yanındaki kutuya girerek de sorgulama yapabilirsiniz.

Yani özetle pasaport başvuru takip, yeni basılan ve adresinize kargo ile gönderilen pasaportların nerede olduğunu görmek için kullanılmaktadır.

Pasaportunuzun kargoye verilmeden önce hangi aşamada olduğunu e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Pasaport başvuru takip için e-Devlet ekranına giriş yapmak için aşağıdaki butonu takip edin.

Pasaport başvuru takip ekranından başvurunuza dair sonucu detaylı olarak görebilirsiniz. Pasaportun kimin adına çıktığı, TC kimlik numarası, pasaport numarası ve pasaport başvurusunun yapıldığı Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nün adı gibi bilgiler "Pasaport Başvuru Takip" ekranında detaylı olarak görünmektedir.

"Pasaport Başvuru Takip" ekranında kargo takip kodunuz da görüntülenecektir. Bu kargo takip kodunu kullanarak PTT Kargo Takip sayfamızdan kargonuzun nerede olduğunu detaylı olarak sorgulayabilirsiniz.

Pasaport Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Yukarıda da özetlediğimiz üzere pasaport başvuru takip, pasaportunuzun çıkıp çıkmadığı veya kargoya verilip verilmediğini sorgulayabileceğiniz servistir. Pasaport başvuru takip için e-Devlet ekranlarını kullanabilirsiniz.

Pasaport kargo takip ise pasaportunuz çıkmışsa ve adresinize PTT Kargo ile gönderilmişse, paketinizin nerede olduğunu sorguladığınız servistir. Pasaport kargo takip için KargoTakibi.com internet sitemizden faydalanabilirsiniz.

Pasaport kargo takip yapmak için:

 1. PTT Kargo gönderi takip kodunu hazır edin.

  PTT Kargo gönderi takip kodunuz size sms ile ulaştırılacaktır. E-Devlet pasaport başvuru takip ekranında da (eğer kargoya verilmişse) pasaport takip kodunuzu görebilirsiniz.

 2. PTT Kargo Takip ekranını açın.

  Sitemizin anasayfasında bulunan kargo takip modülü işinizi görecektir. Ayrıca üst menüden Kargo Takip > PTT Kargo Takip adımlarını da takip edebilirsiniz.

 3. Pasaport Kargo Takip kodunuzu girin.

  Kargo takip modüllerindeki ikinci kutucuğa 13 haneli kargo takip numaranızı girin.

 4. Sorgula butonuna tıklayın.

  PTT Kargo ile gönderilen pasaportunuzun nerede olduğunu ekranda göreceksiniz.

Pasaport Vize Takip Nasıl Yapılır?

Pasaport başvuru takip ile vize takip işlemleri tamamen farklı süreçlerdir.

Vize işlemleri için konsolosluklar farklı kargo firmaları ile çalışabilmektedir.

Bazen UPS Kargo gibi tek bir firma ile çalışabildikleri gibi birden fazla firma ile vize sonucunu adresinize gönderebilmektedir. Bu durum tamamen konsoloslukların kendi tercihidir ve aracı firmanın ya da kargo firmalarının bu konuda herhangi bir yaptırımı bulunmamaktadır.

Dolayısıyla eğer vize başvuru takip yapacaksanız vize başvuru evrakını teslim ettiğiniz yetkililere hangi kargo firması ile çalıştıklarını mutlaka sorun.

Pasaport ile birlikte varsa diğer belgeleriniz kargo firmalarına teslim edildiğinde kargo şirketleri size SMS'le bu durumu bilgi verir.

SMS'te kargo takip kodunuz verilmişse Kargotakibi.com internet sitemizden pasaport kargo takip sorgusu yapabilirsiniz.

Vize başvuruları ile ilgili detaylı olarak hazırladığımız sayfalarımızı de inceleyebilirsiniz.

iDATA BAŞVURU TAKİP VFS GLOBAL BAŞVURU TAKİP

Pasaport Kargo Takip Yorumlar

Kargotakibi.com'da yorum yazarken birkaç şeye dikkat etmenizi bekliyoruz.

Yorumlarınız ülkemizin kanunlarına ve mevzuatına uygun ve kişisel haklara saygılı olmalı. Aşağılayan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayından kaldırılacaktır.

 1. Beğendiğiniz yorumlara oy verin. Bu, onların En Çok Tartışılan sıralamasında daha üstlerde görünmesini sağlayacak. Beğenmediğiniz yorumlara da negatif oy verebilirsiniz.

 kişi bu sayfa hakkında konuşuyor.