PTT KARGO GÖNDERİ TAKİP

PTT Kargo ile gönderilen kargonuzun nerede olduğunu ve gönderilerin durumunu e-Devlet kapısı aracılığı ile öğrenmeniz mümkün. Kargo takibi işlemini gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan tek şey Barkod Numarası ya da diğer adıyla Posta Takip Numarası.

E-Devlet hizmetini kullanarak paket, Acele Posta Servisi (APS) kurye, taahhütlü gönderi veya yurtiçi ve yurtdışı kayıtlı mektup postaları gibi gönderilerin durumunu takip edebilirsiniz. Bu portal üzerinden ayrıca kabulde "Alma Haberi" seçeneğini tercih eden müşteriler için teslime dair "Kayıtlı Gönderi Teslim Belgesi" de alabilirsiniz.

PTT Kargo Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?

Bu hizmet turkiye.gov.tr adresinde PTT Genel Müdürlüğü işbirliği ile sunulmaktadır.

1. PTT Kayıtlı Gönderi Takibi sayfasına ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayın.

Altta yer alan link gönderi takip sayfasına direkt olarak sizi ulaştıracak.

E-Devlet uygulaması telefonunuzda yüklü ise oradan da aynı işlemleri yapabileceksiniz.

2. Açılan sayfada karşınıza iki kutucuk belirecek. Bunlardan ilki Barkod Numarası, diğeri ise Güvenlik Kodu alanıdır.

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

3. Barkod Numarası yazan kutucuğa gönderinizin üstünde yer alan barkod numarasını eksiksiz olarak girin.

Barkod Numarasının bir hanesinin dahi eksik veya hatalı girilmesi hatalı sonuç döndürecektir. Barkod numarası aynı zamanda posta takip kodu olarak da bilinir. Takip numarasını bulamıyorsanız aşağıdaki sayfayı ziyaret edin.

Bu sadece otomatik sorguların önüne geçmek için alınmış bir güvenlik önlemi.

4. Barkod numarasını doğru girdikten sonra hemen altında yer alan Güvenlik Kodu'nu girin.

Güvenlik kodu bazen okunaklı gelmeyebiliyor. Eğer güvenlik kodunu okuyamıyorsanız kodun üstüne tıklayarak değiştirebilirsiniz. Resimdeki karakterleri küçük ve büyük harf olmak üzere aynen girmeniz gerekmektedir. Örneğin ekranda "TefL3" yazıyorsa "TEFL3" şeklinde girerseniz hata alırsınız.

Güvenlik kodu bu sitenin otomatik sorgu yaparak bilgi çalan kötücül yazılımları engellemek için konulan bir güvenlik adımıdır.

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Güvenlik kodunu sesli olarak da dinleyebilirsiniz. Bunun için Güvenlik Resmi yazan yazının yanına mouse ile bir kere tıkladıktan sonra (yukarıdaki görsel okun işaret ettiği yere tıklamalısınız) klavyenizden nokta (.) tuşuna basmanız yeterli.

5. Bir önceki aşamayı da geçtikten sonra en altta bulunan Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgula butonunun sizi doğru bilgileri getirmesi için yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

PTT Kargo takip süreçleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi aşağıdaki sayfaya alalım.

En Yakın PTT Kargo şubesi nerede diye merak edenleri de aşağıdaki sayfaya alalım. En yakın kargo şubesi paketiniz ile ilgili merak ettiğiniz sorular için en hızlı bilgi alabileceğiniz yerdir.

PTT Kargo Çağrı Merkezinin Telefonu Kaç?

PTT Kargo çağrı merkezi telefon numarası: 444 1 788 veya 0850 222 1 788

PTT Kargo hafta içi 08:30 - 17:00 saatleri arasında çalışırken Cumartesi günleri 08:30 - 12:30 saat aralığında hizmet vermektedir.