Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişimi nasıl takip edebilirim?
03 Temmuz 2021Kargo Blog

Amazon, n11 ve Getir derken online sipariş hayatımıza gümbür gümbür girdi. Uzun süre de burada kalacaklar gibi. Favori e-ticaret sitesinden siparişinizi verdiniz, peki şimdi ne yapacaksınız?

Hemen telefona sarılın ve siparişinizi getirecek kargo firmasını darlamaya başlayın!

Şaka şaka!

Siparişinizi verdikten sonra öncelikle bunun kargo firmasına teslim edilmesi, kargo firmasının paketinizi işleme alması ve yola çıkarması gerekiyor. Bunların hepsi zaman alan şeyler. Dolayısıyla o çok istediğiniz kitabı ya da mutfak robotunu sabırsızlıkla beklerken yapmanız gereken şeylerden bazıları sabır istiyor.

Zaten öyle hemen kargo şirketinin müşteri hizmetlerini ya da en yakın şubesini arayamazsınız. Çünkü ürünü sipariş vermeden önce detaylarında kargo şirketinin adı belirtilmemişse sipariş onay postanızı beklemeniz ve kargo şirketinin adı ile birlikte kargo takip kodunuzu öğrenmeniz gerekiyor. Sonrasında da kargo firmasında çalışan güzel insanların paketinizi en yakın kamyona yetiştirmesi için yeterince süre tanımalısınız. Mesela 3-5 saat beklemek gayet makul. Zaten kargo teslimatı için genellikle 3 gün süre veriyorlar. 3-5 saat bir şey değil, adamları arayıp da çileden çıkarmayın :)

Siparişinizi verdikten sonra yapmanız gerekenler aslında gayet basit.

1. Sipariş onayınızın gelmesini bekleyin. Bunu alışveriş siteleri genellikle e-posta veya SMS ile gönderirler. Bu mesaj siparişinizin ödemesinin tamamlandığını ve her şeyin yolunda gittiğini haber verir.

2. Siparişinizi sitenin kendisi kargoya veriyorsa genellikle Siparişlerim sayfasında detaylarını görürsünüz. Siteye gidin, kullanıcı adı ve şifrenizi girin ve size özel bilgilerin yer aldığı Profil menüsüne gidin. Burada genellikle Mevcut Siparişler ya da Siparişlerim adı altında alışveriş geçmişinizi görebilirsiniz.

3. Hangi siparişinizle ilgili kafanızda soru baloncukları patlıyorsa ona tıklayın ve kargo takibi ile ilgili bilgileri gözden geçirin.

4. Siparişinizi n11, Amazon ve Gittigidiyor gibi içinde kayıtlı ve bağımsız mağazalar barındıran bir siteden vermişseniz onlar size kargo takip bilgilerinizi ayrıca gönderecektir ama sitenin profil menüsünden yine takip yapabilirsiniz. Kargo takibi ile ilgili daha fazla sorunuz varsa Kargo Takip Sorular sayfamızdan da destek alabilirsiniz.