Kargo

Kargo Takip

Motorlu taşıtlar aracılığı ile taşınan yüke kargo ve bu taşıma işine kargoculuk adı verilmektedir. Ülkemizde kargo işi yapan yerli ve yabancı şirketlerin yanı sıra online alışveriş sektörünün gelişmesi ve kurye faaliyetlerinin de çeşitlenmesine bağlı olarak kargoculuk farklı bir seviyeye çıktı.

Kargo firmaları müşterilerine farklı hizmet türlerinde opsiyonlar ve katma değerli hizmetler sunarak rekabet etmeye çalışmaktadır. PTT Kargo gibi ülkenin her noktasında şubesi olan firmalar bu rekabet ortamında yarışa önde başlasalar da Sendeo gibi daha önce farklı bir hizmet türü için çalışan Türkiye genelindeki yaygın mağaza ağına kargoculuk şapkası da takma suretiyle yarışa tam ortadan girebilen kargo firmaları da mevcut.

Aras Kargo Takip

Ülkemizde faliyet gösteren en büyük kargo firmaları arasında: Aras Kargo, DHL, MNG Kargo, PTT Kargo, Sürat Kargo, TNT Lojistik, UPS Kargo ve Yurtiçi Kargo gibi isimler yer almaktadır. Bunlara FEDEX gibi firmaların da çözüm ortakları aracılığı ile eklendiği göz önüne alındığında sektörde hibrit bir ekosistem olduğunu söylemek mümkün.

Yeni Nesil Kargo Firmaları

Kargo firmaları önceden yakın mesafelerde 3-5 iş günü içinde teslimat sözü vererek müşteriyi memnun edebilirken artık çeşitlenen teslimat seçeneklerine bakıldığında aynı günün akşamında içinde teslimat dahi çıtası oldukça yükselen müşterileri için yeterli olamayabilmektedir. Bunda Getir gibi firmaların başarılı iş modellerinin etkisi çok büyük. Dakikalar içinde kapıya teslimat yapabilen bu tip yeni nesil kargo firmaları büyük geleneksel kargo firmalarının çalışma biçimini de değiştirdi. Firmalar artık ortalama 3 gün içinde teslim edilmektedir yazmaktan imtina eder hale geldi. Zira 3 gün çok uzak dağ köylerindeki müşteriler için dahi can sıkıcı bir süre...

Kargo

Getir'le gelen yıkıcı dönüşüm etkisi yeni nesil kargo firmalarının sayısında muazzam bir artışa sebep oldu. Bu etki ile başa çıkmak isteyen bazı firmalar motosikleti olan ve belli koşulları sağlayan herkese kendi dağıtım ağına dahil olma imkanı sundu. Bu sayede büyük miktarda lojistik ağı kurma veya genişletme yatırımı yapmaya gerek kalmadan ya da düşük bir maliyetle ülke genelinde vızır vızır çalışan bir network kurmayı başardılar..

Koç Grubu bu konsepti ülke genelindeki Aygaz mağazalarından faydalanarak farklı bir seviyeye taşıdı. Hemen hemen tüm ilçelerdeki Aygaz bayileri artık kargo mağazaları olarak da servis vermeye başladı. Bu sayede hem mevcut yatırımlar daha da değerli bir modele dönüştü, hem de kıran kırana rekabet ortamına güçlü bir koz ile girmeyi başardılar.

Kargo Takip

Kargo sektörü ile yolu kesişen herkes için kargo takibi de muzzam bir önem taşımakta. Kargonun sevk edilmesinden sonraki en önemli süreç bunların optimize edilmesi ve paketlerin takip edilmesi oldu. Bunun müşteri için ehemmiyetinin farkında olan geleneksel ve yeni nesil kargo firmalarının hepsi "kargo takip" süreçlerine büyük yatırımlar yapmakta.

Önceden "Kargonuz Dağıtıma Çıktı" bilgisi ile yetinen kargo firmaları artık harita üstünde işaretlenmiş paketleri müşterilerine göstermeye başladı. Belli sürelerde güncellenen bu ekranlar kapısına sıcak yemek isteyen müşteriler için yeterli olmamaya başlayınca kuryelerin hareketlerini canlı olarak harita üstünde gösterme ihtiyacını tetikledi. Mobil uygulamalar üstündeki en güncel ve önemli modüller kargo takibi sayfaları olmaya başladı.

Aras Kargo Takip

Kargo takibi için müşterilerini ihmal eden firmalar yarışta geride kalacağının farkında. Bu yüzden hiçbir kargo firmasının sayfasında kargo takip bilgileri veya hizmeti eksik değil. Yukarıdaki menüden firmayı seçerek "kargo takibi" yapabilirsiniz. Aras Kargo takip, Yurtiçi Kargo Takip, PTT Kargo Takip ve MNG Kargo Takip sitemizde en çok ziyaret edilen kargo takip sayfalarının başında geliyor.

"Kargo takibi" için şu anda en büyük problem takip numaralarının çok uzun ve anlaşılmaz olması. GHBN123 gibi nispeten kısa kodların yanı sıra 13 haneli sayılar kullanan firmalar mevcut. Kargo şirketleri her ne kadar bu kodu SMS ve/veya e-posta ile müşterilerine ulaştırsalar da bunu unutanların sayısı az değil. Sürekli müşteri hizmetlerini arayanlardan, kargo takip kodunu bulmak için e-postasını açıp duranlara kadar binlerce kişi bu durumdan muzdarip. Kargo şirketlerinin neden "kargo takip kodu" kullandıklarını anlamak zor değil. Müşteri kendilerini aradığında veya kargo takibi yapmak istediklerinde hangi pakete dair bilgi vereceklerini ayrıştırmak için kullandıkları bir bilgi bu. TC Kimlik numarası gibi bir şey aslında... Her bir paketi adı ve soyadı gibi bu kodlar ama kullanmaya alışamadık gitti.

PTT Kargo Takip

Sendeo gibi bazı firmalar kargo takibi için e-posta ve telefon gibi opsiyonları da kullanıma açmış durumda ama birileri bu kargo takip kodu olayını çözmek için yıkıcı bir teknoloji geliştirse iyi olur. Kim bilir belki de kargotakibi.com bu olayı kökünden çözer. Şimdilik yol haritamızda tüm firmaların kargo takip modüllerini direkt sitemizden sunmak var. Akabinde kargo takip kodlarının yerine kullabılabilecek bir protokol geliştirmek var. Peki bu ne zaman olur diye sormayın. Yakında diyelim.

O zamana kadar kargo takip kodunuzla ilgili merak ettikleriniz, kaybettiğiniz kargo takip kodunu nerede bulabileceğiniz ile ilgili olarak "Kargo Takip Numarası Öğrenme" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kargo Çalışma Saatleri

Cumartesi ve Pazar günü kapanan kargo firmaları tarihe karışmaya hazırlanıyor. Online alışveriş siteleri sağolsun günde milyonlarca paket ülke genelinde dağıtıma çıkıyor ve teslim ediliyor. Müşterilerin satın aldıkları ürünlere her an ulaşabilme açlığını bastırmak üzere çalışan kargo firmaları uzun zamandır Cumartesi günleri de hizmet veriyor. Buna Yemeksepeti ve Getir Yemek gibi hizmetlerin sürekliliği eklenince Pazar günleri öksüz çocuk modundan kurtulmuş oldu.
PTT Kargo Takibi

Yakın zamanda tüm kargo firmalarının mesai sistemine geçerek Pazar günleri de hizmet vermeye başlayacaklarını tahmin etmek zor değil. Şimdilik kargo firmalarının uyguladığı mesai saatlerine aşağıdaki yukarıdaki menüden Kargo Çalışma Saatleri linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sadece Fedex ve Metro Kargo'nun şube çalışma saatleri için kendilerine özel olarak hazırladığımız Kargo Takip sayfalarına bakın.

En Yakın Kargo Şubesi

Her fırsatta söylediğimiz üzere kargo takibi veya diğer ihtiyaçlar için en sağlıklı bilgiyi alabileceğiniz yer size en yakın kargo şubesi. Kuryenin ne zaman dağıtıma çıktığı veya evde olmadığınız zaman paketi komşuya da bırakabileceklerine dair ricanızı iletebileceğiniz yerler bu güzel insanlar. Kargo takibi için online teknolojileri kullanmak yerine sürekli (beş dakikada bir) kendilerini aramak gibi bir tercih yapmadığınız sürece şube çalışanları da sorularınızı cevaplamak için yardıma hazır. Sitemizden en yakın kargo şubesi bilgisine de ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki menüde Kargo Asistanı'nın altına göz atmanızda fayda var. Aynı menü altında yurt içi kargo ücretleri, kargo müşteri hizmetleri gibi faydalı sayfalara da ulaşabilirsiniz.
En Yakın Kargo Şubesi

En yakın kargo şubesi sayfamızda Türkiye genelinde hizmet veren hemen hemen tüm kargo firmalarının şube bilgilerini bulacaksınız. Hemen hemen diyoruz, zira bazen yeni açılan şube bilgisi veri tabanımıza geç eklenebiliyor. Bazen de bulunduğunuz ilçe veya mahallede kargo şubesi olmayabiliyor. Böyle durumlarda kargo şubesi sorgu formunda farklı ilçe veya mahalle seçerek yeniden arama yapabilirsiniz.

Eğer adresinize en yakın kargo şubesini bulamadıysanız kargo müşteri hizmetleri sayfamızdan istifade edebilirsiniz. Burada ülkemizde kargoculuk sektöründe hizmet veren tüm firmaların müşteri hizmetleri telefon numaraları yer almaktadır.