PASAPORT TAKİP

Pasaport takip işlemlerini sitemiz üstünden rahatlıkla yapabilirsiniz. Pasaport takip işlemlerinde dikkat edilmesi veya bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Pasaport kargo takip, pasaport başvuru takip ve pasaport vize takip işlemleri birbirine benzer ve ilişkili konular olmakla birlikte aslında farklı hususlardır. Dolayısıyla öncelikle yapmak istediğiniz süreci iyi bilmeniz, ayırt etmeniz gerekmektedir.

Yeni bir pasaport veya pasaportunuzun süre uzatımı için başvuru yaptıysanız ve sonucunu bekliyorsanız Pasaport Başvuru Takip yapmak istiyorsunuzdur. Pasaport başvuru takip işlemi pasaportunuzun onaylandığı, basım sürecinin tamamlandığı veya kargo verildiği veya verilmediği konuları ile ilgilidir. Pasaport başvuru takip işlemleri için aşağıdaki sayfada detaylı bilgiler verdik.

Pasaport Takip

Pasaport kargo takip ise pasaport başvurunuzun olumlu sonuçlandığı ve pasaportunuzun kargo ile adresinize gönderildiği sürece işaret eder. Dolayısıyla yapmak istediğiniz şey aslında kargo takip işlemidir. Pasaportlar basıldıktan sonra PTT kargo tarafından adresinize teslim edildiği için aslında PTT Kargo takip işlemi yapmak istiyorsunuzdur. PTT Kargo takip numaranız pasaportunuz kargo şubesine teslim edildikten sonra size veya pasaport başvuru sırasında Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğü şubesine belirtmiş olduğunuz cep telefonu numarasına SMS ile gönderilecektir. Pasaport takip kodunuzu kullanarak teslimat ile ilgili güncel adımları takip edebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere pasaportlar PTT Kargo ile taşındığından kargo takip numaranızı kullanarak PTT kargo takip işlemi yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki butona tıkladığınızda açılan sayfadan kargo takip numaranızı kullanarak pasaportunuzun kargo taşımacılığı süreçlerinden hangisinde olduğunu öğrenebilirsiniz.

PASAPORT TAKİP NASIL YAPILIR?

1. PTT Kargo Takip numaranızı girin.

Yukarıdaki kırmızı PTT Kargo takip butonuna tıkladığınızda açılan sayfada kargo takip numaranızı girmeniz gerekmektedir.

Pasaportunuz basıldıktan sonra kargoya verildiğinde size bir SMS gönderilecektir. Bu SMS'te yer alan PTT Kargo numarası sizin pasaport takip kodunuzdur. Bu numarayı açılan sayfadaki kutucuğa girin.

2. Pasaport takip kodunuz ya da bir başka deyişle PTT takip kodunuz başvuru esnasında verdiğiniz cep telefonuna gönderilecektir.

Pasaport takip kodunuzu eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir.

Pasaport takip kodunuzu doğru girmediyseniz sistem uyarı verecektir. Bu pasaportunuzun basılmadığı anlamına gelmez, sadece pasaport takip kodunuzda hata yapmışsınızdır.

3. Sorgula butonuna tıklayın.

İlk kutucuktan PTT Kargo'yu seçtiniz, hemen yanındaki kargo takip numarası yazan kutucuğa kodunuzu doğru girdiyseniz Sorgula butonuna tıkladığınızda kargonuzun hangi aşamada olduğunu göreceksiniz.

VİZE PASAPORT TAKİP NASIL YAPILIR?

Eğer ki pasaport takip işleminden kastınız konsolosluktan çıkacak olan vizenizin takibi ise o zaman vize başvuru takibi yapmak istiyorsunuzdur. Vize başvuru takibi de aslında kargo takip işlemleri ile ilişkili olmakla birlikte vizenizin çıkıp çıkmadığının takibi bambaşka bir konudur. Vizenizin kabul edilip edilmediği ile ilgili belli ülke konsoloslukları direkt kendi ülke sayfalarından bilgi vermekle birlikte, bazıları hiçbir şekilde web sitelerinde bilgi vermemekte, bazıları ise vize başvuru ofisi üzerinden bu süreçleri yürütmektedir.

Vizeniz onaylansa da reddedilse de pasaportunuz adresinize ya da vize başvuru ofisine kargo ile gönderilecektir. Bu aşamadan sonra kargo takip işlemi yapmak istiyorsunuzdur. Her ülke konsolosluğu farklı kargo firmaları ile çalışmaktadır. Bunların arasında Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo ve UPS Kargo gibi ulusal kargo firmaları yer almaktadır.

VFS Global, Worldbridge, TLS gibi vize başvuru ofislerinin sadece onunla sınırlı kalmamakla birlikte UPS Kargo ile anlaşmaları bulunmaktadır.

1. UPS Kargo ile pasaport sorgu yapmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayın.

Bu butona tıkladığınızda UPS Kargo'nun pasaport sorgu sayfasına yönlendirileceksiniz.

UPS Kargo internet sitesindeki pasaport sorgu ekranında yapacağı değişiklikler konusunda tek yetkili mercidir.

2. Açılan sayfadan öncelikle Konsolosluk Bilgisi satırından hangi ülkenin vize takibi ile ilgili sorgu yapmak istiyorsanız o ülkenin konsolosluğunun adını veya anlaşmalı vize başvuru ofisini seçin.

Pasaport takip ekranında Almanya, Amerika, Avusturya, Finlandiya, Hollanda, İspanya, Litvanya, Rusya ve Yen Zelanda gibi ülkelerin pasaport takip süreçlerini yürütebilirsiniz.

Ülkelerin kendilerine has pasaport takip uygulamaları olabilmektedir. Örneğin; "Hollanda ve Alman Konsolosluğu için pasaport numaranızı, Amerikan Konsolosluğu için başvuru numaranızı yazarak pasaport takip işlemlerinizi yapabilirsiniz."

3. Bir alt satırda pasaport numarası veya başvuru numarasını girin. Pasaport numaranız pasaportunuzun iç sayfasında yazar. Pasaportunuzda fotoğrafınızın olduğu sayfada Pasaport No yazan kod pasaport numaranızdır. Örnek bir pasaport numarası U 11110987 şeklinde harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Harfi ve rakamları eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

Pasaport takip numarasını eksiksiz bir şekilde girdikten sonra alttaki satırdan vize başvurusu yaptığınız tarih aralığını seçin.

Tüm bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra Sorgula butonuna tıkladığınızda pasaportunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vize başvurusu yaptığınız esnada görevliden hangi kargo şirketi ile çalıştıklarını öğrenebilirsiniz. Sormadıysanız sorun yok, pasaport takip için size daha sonra gönderilecek olan SMS’te bu bilgiler yer alacaktır. Pasaport takip işlemi için gönderilecek olan SMS ücretli olabilir. Bunu vize başvurusu esnasında yetkiliden sormayı unutmayın.


PASAPORT

Pasaport, bir ülkenin vatandaşı olarak, diğer ülkelere seyahat etmek için gerekli olan ve ulusal kimliğinizi kanıtlayan geçerli bir çıkış veya giriş belgesidir. Pasaport, size uluslararası geçiş hakkı vererek, ülke sınırları içinde devletler arası seyahatlerinizi kolaylaştırır. Pasaport, ülke sınırlarını aşmak veya seyahat etmek için gerekli olan bir belgedir.