Kargo Takip Numarası

Kargo takip numarası paketlerinin nerede olduğunu sorgulamak isteyen milyonlarca kişinin ortak noktası. Esasında kargo takip numarası ile kargo takip kodu aynı şey. Aralarındaki tek fark kargo takip numarasının tamamen sayılardan oluşması.

Kargo takip numarası kargoculuk sektörüne yolu uğrayan her paketin kimlik numarası, parmak izi ya da değiştirilemeyen kimliği demek. Bu kimlik aracılığı ile insanlar paketlerinin nerede olduğunu sorgulayabilir, paketlerinin an itibariyle hangi aşamada olduğunu öğrenebilir.

Kargo takip numarası kişiye özel değil, pakete özel bir bilgidir. Örneğin bir siteden online alışveriş yaptınız ve beş adet ürün sipariş ettiniz. Bu ürünlerden iki tanesi ertesi gün kargoya verildi. Kalan iki tanesi de başka bir gün kargoya verildi. Sonuncu paket ise diğerlerinden sonra kargolandı. Bu üç paket ayrı ayrı zamanlarda aynı veya farklı kargo firmaları tarafından size teslim edildi. Bu üç paketin kargo takip numarası farklı farklıdır. Dolayısıyla siz hangi paketin nerede olduğunu farklı farklı kargo takip numaraları üzerinden sorgularsınız. Siparişi tek seferde vermeniz, hepsinin alıcısının tek adres olması, her paketin aynı kargo takip numarası ile taşınacağı anlamına gelmez. Aksi halde kargo şirketinin sistemlerinin kafası karışır.

Kargo takip kodu veya kargo takip numarası tüm kargo firmalarının kullandığı yöntemlerden biridir. Arada küçük farklar bulunmaktadır. Bazı kargo şirketleri tamamen sayılardan oluşan bir "kargo takip numarası" oluştururken, bazı kargocular ise harf ve rakamlardan oluşan bir kargo takip sistemini tercih etmektedir.

Kargo takip kodunuzu nasıl öğrenebileceğinizi görmek için Kargo Takip Numarası Öğrenme başlıklı konuya da bir göz atmanızda fayda var.

Kargo firmalarının bilgilerine göz atmadan önce şunun altını çizelim. Kargo takip numarası veya takip kodu gibi uygulamalar tamamen kargo firmalarının kendi inisiyatifinde olan uygulamalardır. Bu konuda geliştirilmiş TC Kimlik Numarası gibi standart bir uygulama bulunmamaktadır. Kargo firmaları, takip numarası gibi uygulamalarını istedikleri zaman değiştirme hakkını saklı tutar.

Aras Kargo Takip Numarası

Aras Kargo takip numarası tamamen sayılardan oluşmaktadır.

Örnek bir Aras Kargo Takip Numarası 2084349056197 şeklindedir. Aras Kargo takip işlemlerinizde bu kodu eksiksiz bir şekilde ilgili sorgulama kutucuğuna yazmalısınız. Aras Kargo takip numaranızı doğru bir şekilde yazdıysanız sistem paketinizin güncel durumu hakkında bilgi verecektir.

MNG Kargo Takip Numarası

MNG Kargo da kargo takip numarası şeklinde bir kod kullanıyor.

Yani MNG Kargo takip kodunuz tamamen sayılardan oluşuyor. Örnek bir MNG Kargo Takip numarası 773546253982 şeklindedir. Kargo takip numaranızı kullanarak MNG Kargo takibi yapmak için ana sayfamızdaki kargo takip modülünü kullanabilirsiniz.

PTT Kargo Takip Numarası

PTT Kargo, 13 haneli ve tamamı sayılardan oluşan bir kargo takip numarası sistemi geliştirmiştir. PTT Kargo gönderi takibi yaparken kargo takip numaranızı 13 haneli olacak şekilde ve her hanesini doğru yazarak sonuca ulaşabilirsiniz.

PTT Kargo takip numarası, PTT Kargo gönderi takip numarası olarak da bilinir.

Sürat Kargo Takip Numarası

Sürat Kargo takip numarası da yine tümü rakamlardan oluşan bir sistemdir. Her bir pakete özel olarak oluşturulur ve paketinize özeldir. Bir başkasına verilmez.

Sürat Kargo takip işlemlerinizde bu takip numarasını kullanarak sonuca hızlıca ulaşabilirsiniz. Örnek bir Sürat Kargo Takip Numarası, 12623453237121 şeklindedir.

UPS Kargo Takip Numarası

UPS Kargo takip numarası veya UPS takip kodu harf ve rakamlardan oluşabilmektedir. UPS Kargo şube yetkilisinden kargo takip numarası olarak hangi bilgiyi kullanacağınızı sorabilirsiniz.

Paketinizi UPS Kargo şube yetkilisine verdiğinizde adınıza düzenlenecek olan teslim fişi veya fatura üstünde UPS Kargo takip numaranızı görebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo Takip Numarası

Yurtiçi Kargo Takip Numarası da diğer kargo firmalarının sistemlerine benzemektedir. Uzun bir rakamlar dizisinden oluşan Yurtiçi Kargo Takip Numarası 973635094049 şeklinde olabilmektedir. Yurtiçi Kargo gönderi takip işlemlerinizde bu takip numarasını eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Aksi halde hatalı sonuç alırsınız.

Kargo takip numarası, kargo takip kodu veya gönderi takip numarası gibi uygulamalar paketinizin o anda firmanın sistemlerinde hangi aşamada olduğunu gösteren uygulamalardır. Bir firma birden fazla kargo takip numarası sistemi geliştirmiş olabilir. Farklı hizmetlerine dair farklı kargo takip numarası sistemleri uygulayabilirler. Hatta aynı paketi sorgulayabileceğiniz birden fazla kargo takip kodu dahi üretebilirler. Burada önemli olan o paket için üretilen kargo takip kodunun sadece o pakete ait olduğudur. Bir paketin birden fazla kargo takip numarası (belki) olabilir ama bir numara birden fazla pakete ait olamaz.