Görevimiz Tehlike Ölümcül Hesaplaşma Bölüm 1 Film Eleştirisi

Görevimiz Tehlike Ölümcül Hesaplaşma Film Eleştirisi

Görevimiz Tehlike 7 sonunda vizyona girdi. Sonunda Tom Cruise’un dağın yamacından motosikletle atladığı sahnenin nasıl bittiğini öğrenmiş olduk.

Görevimiz Tehlike: Ölümcül Hesaplaşma Bölüm 1, yaz aksiyon sinemasının bütün parametrelerine başarıyla değinmeyi başaran, hızlı, eğlenceli, fazlasıyla komik (iyi anlamda) ve coğrafya atlasındaki hemen her sayfada bir sahne içeren nefes kesici bir film. Tom Cruise yine koşuyor... Yaşlanmış mı, evet, ama hala koşuyor.

Kötü adamlar filmlerin en önemli parçasıdır. Kötü adam yeterince kötüyse, ikna edici bir arka hikayesi varsa ve hedefi uykularınızı kaçıracak kadar vurucuysa film satar. Görevimiz Tehlike serisi Tom Cruise’un karşısına her zaman etkileyici bir kötü adam çıkarmayı başardı. Aralarında en etkileyici olanı bence Philip Seymour Hoffman’ın oynadığı Owen karakteriydi. Buz gibi soğuk acımasız bir pisliği bu kadar iyi canlandırabilecek ikinci bir aktör daha düşünemiyorum.

Yedinci filmin kötü adamı hakkında sürprizleri berbat etmemek için çok detay vermek istemiyorum ama hem iyi hem de kötü haberlerim var: İyi haber; çok güncel, son zamanlarda herkesin konuştuğu bir teknolojiyi kötü adamın ellerine vermişler. Kötü haber ise, bunu biraz aceleye getirmişler. Kötülüğün potansiyeli bu kez şimdiye kadar bildiğiniz tüm tehditleri unutturacak türden ama sanki senaristler daha önce başka şeyler konuşmuş da daha sonra “bunu yazacaksınız” diye masanın üstüne atılıveren şeyle ilgili ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmışlar gibi. Çalışmışlar diyorum, ikna edicilikte kupaları götürdükleri söylenemez. Ah bu sürprizbozanların gözü kör olsun, yoksa daha ne analizler yapacağım!

Tom Cruise, Görevimiz Tehlike filmleri için her zaman daha farklı, daha büyük ve daha gürültülü sahne arayışındaydı. Bunların arasında Burc Halife’ye tırmanmaktan, solunum tüpü olmadan paraşütle Paris’in semalarında şimşek kovalamacaya ve su altında 6 dakikaya kadar nefesini tutarken akıntıyla ve daha bir çok şerle mücadele etmeye kadar oldukça heyecanlı hikayeler yer alıyor. İşte bu sahnelerden bu filmde çok var. Filmin başından sonuna kadar aksiyon dozu hiç düşmüyor. Sarı Fiat araba ile çekilen sahne nefesinizi tutarken gülmenin ne kadar zor olduğunu hissettiren, şahane bir dokunuş olmuş. Dolayısıyla aksiyon arıyorsanız film beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak.

Görevimiz Tehlike Ölümcül Hesaplaşma Film Eleştirisi

Öte yandan serinin önceki filmlerinde yer alan karakterlerin neredeyse hepsini bir araya getirmek gibi enteresan bir misyon edinmişler bu kez. Ayrı ayrı izlemekten keyif aldığımız karakterlerin hepsini bir araya getirince birbirlerinden sahne çalma durumunu fazlasıyla hissediyorsunuz. Buna bir de hikayenin sonuna hiçbir etkisi olmayan ama bir önceki filmlerde çok sevdiğimiz oyuncuların performansı eklenince kendinizi çok kalabalık ve gürültülü bir ortamda çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla bağıra bağıra muhabbet etmeye çalışıyor gibi hissediyorsunuz. Demem o ki, hikayenin katmanları biraz azaltılıp sadeleştirilmeliydi, o kadar yan hikayeye gerek yoktu.

Görevimiz Tehlike: Ölümcül Hesaplaşma Bölüm 1, eğlenceli bir film. Patlamış mısırı farkında olmadan üçer beşer yediren, heyecan dozunu hiç düşürmeyen bir yaz aksiyonu. IMAX salonunda izlerseniz daha çok seveceksiniz. Bununla birlikte film bitip de jenerik akarken hikayenin akışını şöyle bir düşünmek istediğinizde kafanızın biraz karıştığını hissedeceksiniz.

Filmin Puanı: 4.5/5

Görevimiz Tehlike Ölümcül Hesaplaşma Jenerikten Sonra Sürpriz Sahne Var mı?

Marvel’ın sinema dünyasına hediye ettiği sürpriz sahne akımı Tom Cruise’un çok tercih ettiği bir husus değil. Jenerikten sonra filmin ikinci bölümüne dair ekstra bir sahne yok ama yine de böyle devasa bir yapımda emeği geçen herkesin isimlerini okumaktan hoşlanıyorsanız, bir kova patlamış mısır daha almanızda fayda var. Çünkü, liste çok uzun.