Türkiye'nin en iyi ve en popüler alışveriş sitelerini bir araya topladık. Bu listede yer almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Kategorilerin üstüne tıklayarak online alışveriş mağazalarını listeleyebilirsiniz.

HEPSİ
AKSESUAR
AYAKKABI
BEBEK
ÇOCUK GİYİM
ERKEK GİYİM
İÇ GİYİM
KADIN GİYİM
ELEKTRONİK
EV & YAŞAM
GIDA
KİTAP & MÜZİK
KOZMETİK
MÜCEVHER
OYUNCAK
PAZAR YERİ
SPOR
TESETTÜR GİYİM

Online Alışveriş Siteleri

Bugünlerde her şey online. Evimizi, arabamızı ve çorabımızı online alışveriş sitelerinden alır olduk. Hal böyleyken çok sayıda reklamlarla, yeni açılan sitelerle muhatap oluyoruz. Peki bunlardan hangisinden almak lazım? Bendenalabcxyzt.com adındaki bir site sürekli reklam gönderip duruyor, buradan alışveriş yapılır mı gibi soruların hepsi çok makul sorular. Online sipariş vermek istediğinizde karşınıza muhtemelen onlarca site çıkacak. Bunlardan bazıları iyi niyetli olsalar dahi yazılım güvenliğinden anlamadıkları için kredi kartı ve diğer kişisel bilgilerinizi riske atabilir.

Alternatifler arasından güvenilir olanı bulmak, günlük ziyaretçi sayısını veya sipariş adedini analiz ederek şirketin kurumsallığını anlamak çoğu zaman imkansız.

Yukarıdaki online alışveriş siteleri Türkiye'nin en büyük ve genellikle alışveriş merkezlerinde de mağazaları bulunan adresler.

Siteleri kategorilere ayırdık. Sayfanın en başındaki kategorilerin üstüne tıklayarak hızlı filtreleme yapıp zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Online alışveriş sitelerini aksesuar, giyim, elektronik, dekorasyon, kitap, spor ve pazar yeri gibi kategorilere ayırdık. Pazar yeri konseptinde çalışan siteler Gittigidiyor, Trendyol, Amazon gibi firmaların kendi mağazalarının yanı sıra bağımsız mağazaların da kendi ürünlerini sergileyebildikleri yerler. Dolayısıyla ürün çeşitliliği oldukça fazla ve güncelleme politikaları oldukça epey kompleks olabiliyor. Bu sitelerde ürünün hangi satıcı tarafından gönderileceği, satıcıların puan durumları gibi bilgiler saha sipariş aşamasındayken görülebiliyor. Bu iyi haber!

Yukarıdaki listede bulunan online alışveriş siteleri ile herhangi bir bağımız bulunmamaktadır. Bu listeyi büyük alışveriş merkezlerinde bulunan mağazaları açık kaynaklardan tarayarak oluşturduk. Trendyol, Getir, , N11, Yemek Sepeti ve Hepsiburada gibi yerli markaları zaten bilmeyen yoktur.

Sitemizde bu alışveriş sitelerinin kargo takip süreçlerine de yer verdik. Hepsine değil tabii ki. Fırsat buldukça kargo takip nasıl yapılır, siparişler nereden takip edilir gibi popüler soruların cevaplarını her bir markanın altında detaylı olarak güncelliyoruz.

Online Alışveriş Siteleri Güvenli mi?

İnternet dünyasında yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur. Her sistem yeterince sağlıklı kodlanmamış yeni bir güncellemenin tehdidi altında olabilir.

Bakınız: 533 Milyon Facebook Kullanıcısının Telefon Numaraları ve Kişisel Bilgileri Sızdırıldı (533 million Facebook users' phone numbers and personal data have been leaked online)

Dolayısıyla yüzde yüz güvenlik diye bir şeyden bahsetmek oldukça zor ama online alışveriş sitelerinin genellikle güvenlikten sorumlu oldukça kalabalık bir ekibi olur. Bu okumuş, becerikli çocukların işi yönetimini gerçekleştirdikleri sistemlerin hiçbirine güvenmeden (sıfır güven), bir dedektif edasıyla sürekli sistemleri gözlemektir.

Katmanlı bir güvenlik mimarisi kurarak bilgisayar korsanlarının karşısına ardarda kalın duvarlar örmek suretiyle kırılması çok zor sistemler yapılabilmektedir. Zaten bilişim güvenliği ile uğraşan kişi ve firmaların işi bu ve duyduğumuz kadarıyla oldukça iyi para kazanıyorlar ve bunun bir sebebi var.

Bilişim teknolojilerine uzak, ancak online sipariş verebilecek kadar bilgisayar okur yazarı olan kişiler için online güvenlik konusunda yorum yapmak zordur. İşte bu yüzden güvenilir, kurumsal ve itibarlı yerleri tercih etmek gittikçe önem kazanan bir kaygı.

Dolayısıyla online alışveriş yapacaksanız karşınıza ilk çıkan siteyi tercih etmeyin. Zira herkes online reklam verebilir. Bir kişi veya firmanın Google'da reklam verebiliyor olması onun güvenilir olduğunu değil, reklam için bütçesi olduğunu gösterir. Bu onun online ortamda, arama motorlarının gözünde güvenilir olduğunun bir göstergesi değildir. Reklamlarda görünen bilgilerin doğruluğunu reklamı yayınlayan site veya arama motoru teyit edemez.

Artık oldukça demode bir tavsiye olacak ama girdiğiniz sitenin adres satırının başında https ifadesinin olduğundan emin olun. Bu minik ifade genellikle yanında bir yeşil kilit işareti ile birlikte görünür. Bunun anlamı şu: Kişisel bilgileriniz bağlanmaya çalıştığınız sitenin sunucularına kadar güvenli bir kanaldan iletilir. Araya girmeye, bilgilerinizi çalmaya çalışan kimselerin işi çok ama çok zordur.