KARGO TAKİP KODU

Kargo takip kodu genellikle barkod kodu veya qr kodu ile aynıdır. Kargo takip kodu paketinizin parmak izidir. Paketinizin binlerce kargo arasından seçilebilmesini, yönlendirilmesini ve izlenebilmesini sağlar.

Her ne kadar farklı kargo firmalarının kendilerine has kargo takip kodu sistemi olsa da temelde hepsinin işlevi aynıdır: Paketinizin nerede olduğunu size söylemek.

Kargo Takip Kodu

Kargo takip kodu ayrı ayrı taşınan her kargo için farklıdır. Bir kişi aynı gün içinde 5 farklı kargo gönderirse firma 5 farklı kargo takip kodu oluşturur. Bunun anlamı şudur: Kargo takip kodu kişilere özel değil, paketlere özeldir. Çünkü paket yol boyunca uğradığı her dağıtım ve yeniden yönlendirme merkezinde sisteme kaydolur, o anda ne aşamada olduğu otomatik olarak işaretlenir. İşte kargo takip kodunu girerek paketinizin nerede olduğunu sorguladığınız ekranlarda gördüğünüz bilgiler bu kayıtlardır.

Kargo takip kodu bazı firmalar için sadece sayılardan oluşabildiği gibi bazı kargo firmaları sadece harflerden oluşan bir dizi karakteri kullanmaktadır. Bazı firmalar da harf ve rakamlardan oluşan bir sistem kullanmaktadır.

Kargo Takip Kodu Nasıl Kullanılır?

Kargo takip kodları hakkında bilmeniz gereken en önemli 3 husus şunlardır:

  1. Pakete özel olarak üretilir. Eşsizdir. Aynı kargo takip kodu farklı kargolar için kullanılmaz.
  2. Harf ve/veya rakamlardan oluşabilir.
  3. Büyük ve küçük harflere duyarlı olabilir, olduğu gibi kullanılmalıdır.
Kargo Takip Kodu Öğrenme

Yukarıda da bahsedildiği üzere her paketin kendi kodu bulunmaktadır. Bunun sebebi farklı paketlerin farklı güzergahlardan veya farklı zamanlarda taşınabiliyor olması, bunların ayrı ayrı takip edilebilmesine olanak sağlamaktır.

Kargo takip kodları size verildiği gibi kullanılmalıdır. Örneğin, kargo şube yetkilisi size KT123456 gibi bir kargo takip kodu verdiyse, kargotakibi.com'dan paketinizi izlemek istediğinizde bu kodu ilgili kutucuğa aynen yazmalısınız. Harf ve rakamların arasına boşluk veya herhangi bir sembol veya karakter koymayın. Yani KT 123456 yazarsanız sistem hata verebilir.

Eğer ki bu takip kodu ile ana sayfamızdaki kargo takip modülünden izleme yapmak istiyorsanız kt123456 şeklinde de yazmayın. Zira kargo takip kodları büyük küçük harflere duyarlı olabilmektedir.

Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Kargo takibi yapmanın en hızlı ve güvenilir yolu kargo takip kodunu kullanarak online olarak işlem yapmaktır. Zira kargo müşteri hizmetleri veya size en yakın kargo şubesinin telefonları yoğun olabilmektedir. Beklemektense online işlem yapmak en hızlı seçenektir.

Kargotakibi.com ana sayfasında en üstte bulunan takip modülüne gidin. Hangi kargo firması için işlem yapmak istiyorsanız firmayı seçin. Firmayı seçtikten sonra bir sonraki kutucuğa kargo takip kodunu girin ve sorgula butonuna tıklayın.

Kargo Takip Kodu Sorgulama

İlgili kargo firmasının müşteri hizmetlerini arayarak da kargo takibi yapabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere bunu eğer kargo takip kodunuz size ulaşmamışsa yapmanızı tavsiye ederiz. Müşteri hizmetleri temsilcisi size birkaç güvenlik sorusu soracaktır. Bu oldukça makul bir durumdur, size her arayana paketinizin takip kodunu söylemek güvenlik zafiyetine sebep olabilir. Kargo firmalarının müşteri hizmetlerine Kargo Müşteri Hizmetleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kargo takip kodu ile ilgili daha detaylı bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak da ulaşabilirsiniz.


Kargo Takip Kodu Yorumlar

Kargotakibi.com'da yorum yazarken birkaç şeye dikkat etmenizi bekliyoruz.

Yorumlarınız ülkemizin kanunlarına ve mevzuatına uygun ve kişisel haklara saygılı olmalı. Aşağılayan, küfür ve hakaret içeren yorumlar yayından kaldırılacaktır.

Beğendiğiniz yorumlara oy verin. Bu, onların En Çok Tartışılan sıralamasında daha üstlerde görünmesini sağlayacak. Beğenmediğiniz yorumlara da negatif oy verebilirsiniz.

 kişi bu sayfa hakkında konuşuyor.