EN İYİ KARGO FİRMASI

Ülkemiz sınırlarında hizmet veren onlarca kargo firması var. Bunlardan bazıları yurt dışı kargo firmalarıyla da entegre bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Bazılarının direkt kendi yurt dışı operasyonları da var. Bazıları ise sadece yurt içi kargo hizmeti veriyor. PTT Kargo, Yurtiçi Kargo ve UPS Kargo gibi hemen hemen tüm ilçelerde şubeleri olan firmalardan en iyisi hangisi? Arkadaş ortamlarında ya da ofiste toplantılarda buna benzer sorular gelebiliyor ama soru doğru olmayabilir. Bazıları için en iyi kargo eve yakın kargo, bazıları için sadece fiyat düşük olsun yeter. Neye göre iyi, iyinin sınırları nedir, hangi kargo seçeneğini karşılaştırıyoruz, karşılaştırma yaparken parametrelerimiz neler gibi bir sürü alt soru gelebilir ki bu da en iyi kargo firması sorusunu on dakikalık bir çay molasında değil de yaz tatili süresince tartışabileceğiniz sofistike bir teoriye dönüştürür.

Aras Kargo takip

En iyi kargo firmasını bulmak tamamen beklentilerinizle ilgili bir durum. Zira firmaların çok sayıda farklı hizmet seçenekleri, teslimat planlama teknikleri, kargo takibi teknolojileri ve ücretleri mevcut. Bunlar arasında da bir yeknesaklık olduğunu söylemek zor. Standart dosya taşımacılığı üzerinden bir yorum yapmak bile zor.

Hal böyleyken konuyu biraz değiştirip, biraz da anonim tutup istatistiklerden veya Google arama raporlarından faydalanılabilir. Biz de öyle yaptık ama altını çizmekte fayda var. En iyi kargo firması hangisi sorusunun cevabı sizde. Hızlı teslimat istiyorsanız fiyat biraz yükselebilir, maliyet en önemli husus derseniz paketleme ve zamanlamadan ödün vermeniz gerekebilir. Çok acil bir ihtiyacınızı size özel olarak karşılamak istiyorsanız her kargo firmasında aradığınızı bulamayabilirsiniz, dolayısıyla seçenekleriniz de kısıtlı olabilir.

Dolayısıyla "en iyi kargo" firmasından ziyade "internette en çok aranan kargo firması hangisidir" diye sormak daha kolay cevap verilebilen bir soru. En azından internet kullanıcıları perspektifinden en çok aranan kargo firması hangisidir sorusuna yaklaşık da olsa bir cevap vermek mümkün görünüyor. En azından Google bu soruya cevap verebiliyor.

En Çok Aranan Kargo Firması

Her gün ülkemizde binlerce paket taşınıyor. Alışveriş siteleri sağolsun, kargo sektörü sürekli büyüyor, hizmetler genişliyor, kullanıcıların beklentileri arttıkça her gün akla hayale gelmez yeni teknolojiler geliyor. Önceden sadece eve teslim ya da şubeden teslimat gibi sınırlı sayıda seçenek varken şimdilerde anlaşmalı herhangi bir mağazadan veya bir marketin önünde bulunan kargomatiklerden paketinizi alabiliyorsunuz. Mobil uygulamalarla entegre olan bu sistemler pandeminin etkisiyle olsa gerek neredeyse hiçbir insanla muhatap olmayı da gerektirmiyor. Temassız teslimat sorunu da çözülmüş oldu yani.

Hal böyleyken insanlar Google'da kargo firmalarını daha fazla aramaya başladı. Google'un raporlama ekranında sınırlı sayıda isim girip karşılaştırma yapılabildiğinden kargo firmaları arasından birkaç tanesini seçerek karşılaştırma yapabiliyorsunuz. Raporlama ekranında tarih aralığını ve aramanın hangi bölgeden yapıldığını da filtreleyebilirsiniz. Google rapor ekranında aynı zamanda anahtar kelime ile ilgili diğer sorguları da listeliyor. Google arama sonuç ekranında şu uyarıyı da yapıyor: "Bu karşılaştırma, hem Arama terimlerini hem de Konuları içerir ve bu ikisi de farklı şekilde ölçülür."

Google Trends ekranında harf sırasıyla, Aras Kargo, MNG Kargo, PTT Kargo, Sürat Kargo ve Yurtiçi Kargo arama terimlerini girdik. Diğer kargo firmalarını da girmek istedik ancak aynı anda en fazla beş tane firmayı karşılaştırabiliyorsunuz. Dolayısıyla kargo takibi internet sitesinde bulunan kargo firmalarından bazılarını seçtik.

En iyi kargo firması

Son bir yılın verilerine bakıldığında Google'da en fazla aranan kargo firmasının burun farkıyla Yurtiçi Kargo olduğu görünüyor, ancak bazı dönemlerde diğer firmalar da öne geçiyor.

YURTİÇİ KARGO TAKİP

Örneğin Kasım 2021 döneminde Aras Kargo öne geçerken, Temmuz 2022'de PTT Kargo fark atıyor ve Ağustos itibarıyla PTT Kargo arama hacmi artış göstermeye devam ediyor.

PTT KARGO TAKİP

Google son 12 ayın arama hacimlerinin ortalamasına göre bir sıralama yapıyor. Aras Kargo ortalama sonuçlara göre arama hacminde ikinci sırayı kapıyor. Onu PTT, MNG ve Sürat Kargo takip ediyor.

ARAS KARGO TAKİP

Alt bölgeye göre karşılaştırma yapıldığında, örneğin MNG Kargo için en fazla aramanın yapıldığı şehirler sırasıyla Gümüşhane, Yalova, Kırıkkale, Erzurum ve Kastamonu. Raporda buna benzer keyifli kargo arama bilgileri mevcut.

MNG KARGO TAKİP

En çok aranan kargo firması

En Yakın Kargo Firması

Adresinize en yakın kargo firması çoğu zaman aradığınız sorulara cevap bulabileceğiniz en doğru adrestir.

En yakın kargo şubesinden teslimat süreleri, kargo fiyatları ve kuryenin o anda nerede olduğu gibi bilgileri öğrenebilirsiniz, ancak en yakın kargo şubesini önemli kılan şey sadece bu değil. Kargonuzu kendiniz teslim edecekseniz veya şubeye uğrayıp paketinizi tarttırıp fiyat bilgisi alacaksanız vakit kaybetmemek için en yakın şubedeki yetkililerle temasa geçmeniz en doğrusu. Bunun için en yakın kargonun nerede olduğunu ve çalışma saatlerini öğrenin.

Adresinize en yakın kargo şubesini aşağıdaki butona tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Açılan sayfadan şubenin direkt telefonunu ve çalışma saatlerini de görebilirsiniz.KARGO ÜCRETLERİ

Kargo ücreti mesafeye, seçtiğiniz hizmete, ağırlığa ve paketin büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Kargo firmalarının ücretlerini toplu olarak bulabileceğiniz bir sayfamız var. Yukarıdaki menüden Kargo Asistanı>Kargo Ücretleri menüsüne tıkladığınızda karşınıza iki seçenek çıkacak:

Yurt içi kargo ücretleri ve yurt dışı kargo ücretleri. Bu menüden istediğinize tıklayarak bir fikir alabilirsiniz. Bu sayfadaki veriler kargo firmalarının sayfalarından alınmıştır. Anlık olarak değişkenlik gösteren fiyat bilgileri burada görüntülenemeyebilir. Bu sebeple fiyat bilgisini kargo firmasından teyit etmenizde fayda var.

Kargo firmaları fiyat değişikliği yapma hakkını saklı tutar.